Wspólne stanowisko Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, generalnej sprawozdawczyni oraz współsprawozdawców ds. monitoringu dotyczącego Polski

5
(3)

Przewodniczący PACE Rik Daems wraz z Béatrice Fresko-Rolfo, generalną sprawozdawczynią ds. przemocy wobec kobiet, oraz Pieterem Omtzigtem (Holandia, EPP/CD) i Azadeh Rojhan Gustafsson (Szwecja, SOC), współsprawozdawcami ds. monitorowania Polski, wydali 27.07.2020 r. w Strasburgu następujące oświadczenie:

„Ogłoszenie przez przedstawicieli rządu, że Polska rozpocznie procedurę wycofania się z Konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (Konwencja Stambulska), wzbudza poważne zaniepokojenie.

Konwencja Stambulska jest powszechnie uznawana za najbardziej zaawansowany prawnie wiążący traktat mający na celu zapobieganie i zwalczanie przemocy na tle płciowym, w tym gwałtów małżeńskich, przymusowych małżeństw, stalkingu, okaleczania żeńskich narządów płciowych i tak zwanych „przestępstw honorowych”.

Przemoc wobec kobiet i przemoc domowa stanowią ciężkie naruszenie praw człowieka. W czasie pandemii Covid-19 i środków izolacji społecznej wdrożonych w celu jej przeciwdziałania, zaobserwowaliśmy gwałtowny wzrost liczby aktów przemocy domowej i wzrost liczby kobiet doznających przemocy ze strony swoich partnerów. Zapobieganie przemocy, ochrona ofiar i ściganie sprawców znajdują się w centrum wszystkich środków przewidzianych w Konwencji Stambulskiej, co czyni jej wdrożenie jeszcze bardziej aktualnym i istotnym, również w czasach kryzysu.

Ubolewamy nad błędnym przedstawieniem i celowym podawaniem fałszywych informacji na temat celów i założeń Konwencji Stambulskiej oraz ich wykorzystaniem do wąskich celów ideologicznych. Wycofanie się Polski z Konwencji Stambulskiej stanowiłoby poważny krok wstecz w zakresie przestrzegania praw człowieka w tym kraju. Wzywamy większość rządzącą do nierealizowania deklaracji ministra sprawiedliwości.

Polscy parlamentarzyści powinni wypełnić swój obowiązek rozliczania rządu z wdrażania standardów, które przyjęli. Parlament jest miejscem, w którym idee poddawane są debacie, w którym uchwalane są ustawy i w którym powinno się dążyć do wspólnego dobra. Jest to zatem miejsce, w którym należy obalać mity i nieprawidłowe interpretacje Konwencji Stambulskiej.

Wzywamy członków delegacji Polski do Zgromadzenia Parlamentarnego do odegrania istotnej roli orędowników praw człowieka, równości i niedyskryminacji oraz do wystąpienia z inicjatywą zorganizowania wysłuchania parlamentarnego, zarówno w Sejmie, jak i Senacie, na temat zakresu i celu Konwencji Stambulskiej, zgodnie z wytycznymi zawartymi w Podręczniku dla parlamentarzystów na temat Konwencji Stambulskiej Rady Europy, w celu potwierdzenia potrzeby skutecznego wdrożenia Konwencji. Zgromadzenie Parlamentarne jest gotowe poprzeć taką inicjatywę i przyczynić się do jej realizacji. Naszym obowiązkiem i zobowiązaniem jako parlamentarzystów jest stać na straży praw człowieka, w tym prawa kobiet do życia wolnego od przemocy. Jesteśmy gotowi do współpracy z parlamentarzystami i władzami we wszystkich państwach członkowskich Rady Europy”.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments