M. Matczak (Fb): Pytanie referendalne dotyczące 500+ jest jedną z największych manipulacji

0
(0)

Pytanie referendalne dotyczące 500+ jest jedną z największych manipulacji skierowanych do ludzi nieznających prawa, jaką można sobie wyobrazić. Jak pamiętacie, brzmi ono:
„Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenia „500+”)?”

I nie chodzi mi wcale o to, że ochrona praw nabytych już w Konstytucji jest, w art. 2. Chodzi o to, że przepis Konstytucji oparty na tak sformułowanym pytaniu absolutnie nie daje żadnej gwarancji obowiązywania ustawy o 500+. Prawem nabytym jest prawo do konkretnego świadczenia na konkretne dziecko, nie ogólne prawo do obecności w polskim prawie ustawy o 500+. Jeśli urodzi ci się dziecko w czasie obowiązywania ustawy 500+, to nabywasz prawo podmiotowe do tego świadczenia (przy spełnieniu innych warunków), bo mogłeś się zdecydować na dziecko właśnie dlatego, że jest 500+. I tego prawa podmiotowego generalnie nie wolno ci odebrać, aż dziecko skończy 18 lat.

Generalnie, bo jest wiele wyjątków, np. ryzyko kryzysu finansowego państwa – wtedy nawet konkretne świadczenie można ci odebrać. Natomiast uchylenie ustawy 500+ przy takim sformułowaniu będzie możliwe zawsze. Żeby nie było możliwe, trzeba by wpisać do Konstytucji całą szczegółową regulację ustawową o 500+, a tego oczywiście nikt nie zrobi, bo tak szczegółowych regulacji się do Konstytucji nie wpisuje.

Ręce opadają, kiedy człowiek widzi, jak propaganda jest w stanie oszukiwać zwyczajnych ludzi. I wszystko po to, żeby zwiększyć frekwencję w tym żałosnym przedsięwzięciu, jakim jest referendum. Jak można być tak cynicznym, żeby manipulować ludźmi nieznającymi szczegółów prawniczych i udawać, że obiecuje się wiele, podczas gdy nie daje się nic?

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adam

Religia w szkołach i wychowaliśmy ciemny lud;)