Uniewinnienie prokuratora Krzysztofa Parchimowicza przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej SN

0
(0)

15 listopada 2022 r. Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego miała rozpoznać dwie sprawy, w których obwinionym był jeden z „ojców założycieli” i były Prezes Zarządu Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia prok. Krzysztof Parchimowicz.
Do rozpoznania spraw K. Parchimowicza wyznaczeni zostali sędziowie Sądu Najwyższego, których powołania na urząd SSN nie budzą wątpliwości.

W pierwszej sprawie, naszemu byłemu Prezesowi #LSO, Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego Rafał Sławnikowski zarzucił uchybienie godności urzędu, polegające na wskazaniu w piśmie do Prokuratora Okręgowego w Warszawie z dnia 4 marca 2020 r., że ustawowy wymóg składania przez prokuratorów oświadczenia o przynależności do stowarzyszeń narusza Konstytucję RP i w związku z tym nie obowiązuje, co było równoznaczne z odmową złożenia oświadczenia.

Sąd Dyscyplinarny dla Prokuratorów przy PG, 20 maja 2022 r. uniewinnił Krzysztofa Parchimowicza od zarzucanego mu przewinienia dyscyplinarnego, ale Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego prok. Rafał Sławikowski zaskarżył to orzeczenie.

Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN nie uwzględniła odwołania Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego i utrzymała w mocy uniewinnienie Krzysztofa Parchimowicza od przewinienia dyscyplinarnego.
Obrońcą K. Parchimowicza był adw. Bartosz Tiutunik.
Więcej szczegółów o tej sprawie na stronie Onet.pl

W drugiej sprawie, która miała zostać rozpoznana w IOZ SN Krzysztof Parchimowicz obwiniony był o zbyt opieszałe nadanie biegu zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które zostało przydzielone do jego referatu.
W tej sprawie Sąd Dyscyplinarny dla Prokuratorów w dniu 30 września 2021 r. uznał winę K. Parchimowicza, odstępując jednocześnie od wymierzenia ni kary dyscyplinarnej.

Od orzeczenia Sądu Dyscyplinarnego odwołał się zarówno obrońca obwinionego, jak i Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego. Nie doszło jednak do rozpoznania tej sprawy, gdyż SSN Krzysztof Staryk, odmówił orzekania w IOZ SN, albowiem ostateczny jej skład wyłoniony został przez władze wykonawczą – Prezydenta RP, przy kontrasygnacie Prezesa Rady Ministrów.

Informacja zamieszczona na profilu FB Lex super omnia

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments