Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: PRZESŁANKA

5
(1)

Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania głów państwa na Malcie narzekał, że Polska została niesłusznie pozbawiona należnych jej środków unijnych. Nie wspomniał, że wiąże się to z ustawami sądowymi, których był osobiście promotorem.

Różnica między monarchią a demokracją polega również na tym, że król nie musi zważać na kadencje, zaś wybrańcy ludu – owszem, tak, o czym zaświadcza obecny czas w Polsce. Pozostał równo rok.

Zarzut Kaczyńskiego wobec opozycji, że ta sfałszuje wybory, jest równie absurdalny jak pomysł zorganizowania Korpusu Ochrony Wyborów. Skojarzenia? W 1945 r. polscy komuniści utworzyli Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zaś rok później odbyło się zakłamane referendum „3 x tak”.

Emaile (a nie względy osobiste) rozłożyły ministra Dworczyka. Koniec końców nacisnął na delete, chociaż powinien zrobić to dawno temu.

Senat wybrał ławników SN z listy zgłoszonej przez KOD. Warto, by zdecydowali oni już teraz, co uczynią, gdy w składzie orzekającym będzie neo-sędzia.

Łatwiej znaleźć wytłumaczenie słowa „przesłona” niż „przesłanka”. Inna rzecz – łączy je związek ze światłem. Pierwsze dotyczy fotografii, drugie – naświetlenia punktów wyjścia w rozumowaniu. W każdym, prawniczego nie wyłączając.

A jednak, choć z dwudniowym opóźnieniem, Trump przyniósł Putinowi urodzinowy podarek – oskarżenie prezydenta Bidena o nakłanianie Ukrainy do prowokowania Rosji.

Nie znamy przyczyn dewastacji gazociągów z rosyjskim paliwem, ale każda z teorii zwraca uwagę na fachowość sprawców. Oto moja hipoteza: mini-łazik z ładunkiem wybuchowym dotarł w wyznaczone miejsce jadąc… wewnątrz rury.

Katowice i Gdynia równo przed wiekiem znalazły się w centrum spraw ważnych dla Polski. Rok 1922 – Sejm Śląski zebrał się na inauguracyjnym posiedzeniu (10.X.), Sejm RP podjął uchwałę o budowie portu (23.IX.).

Artykuł, i to niejeden, w latach 40-tych XIX wieku napisał Karol Marks w obronie niezbywalnego prawa chłopów do… zbierania drewna w pańskim lesie. Czy szło mu wtedy również o chrust, pozostawiam badaczom.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu – autor książek „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą”, „Opis krainy Gog”, „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”.

Zdjęcie ilustrujące: przedwojenna siedziba Sejmu Śląskiego, wybudowana w latach 1925-29

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments