Piotr Rachtan: Niech poseł Suski wypromuje lex Deripaska czyli jak pozbyć się oligarchów

5
(2)

Prawo i Sprawiedliwość przez ostatnie dwa lata toczyło zaciekły bój o czystość polskiego rynku telewizyjnego, walcząc ze stacją TVN, której właścicielem – pośrednio – jest wielka medialna korporacja ze Stanów Zjednoczonych. Ile bredni i insynuacji przy tej okazji opowiadali politycy – czołowi i z tylnych szeregów – Zjednoczonej Prawicy, nie starczyłoby do zapisania skóry wołowej. Głównym argumentem była opowieść, że trzeba się zabezpieczyć nasz rynek medialny przed talibami i oligarchami rosyjskimi., o czym z zapałem gawędził poseł Marek Suski (PiS).

Przez długi czas nie pomagały interwencje amerykańskich polityków, o których PiS niejednokrotnie wypowiadał się lekceważąco. Dopiero veto prezydenta Dudy, któremu po objęciu drugiej kadencji rura stwardniała, pozwoliło wyjść Rzeczpospolitej z twarzą.

Od miesiąca trwa wojna, a właściwie zbrodnicza masakra i ludobójstwo w Ukrainie, którą napadło zbójeckie państwo. Świat, by nie doprowadzić do katastrofy trzeciej wojny światowej, użył broni takiej, jaką dysponuje – sankcji, którymi objęto samą Federację Rosyjską, jej instytucje finansowe i przedsiębiorstwa przemysłowe oraz handlowe, ludzi władzy i zblatowanych z nią oligarchów.

Kraje europejskie zaczęły zajmować dobra najbogatszych Rosjan, kumpli Władimira Putina, wyspecjalizowane agencje rządowe poszukują majątków, kont w bankach i wszelkich skarbów, ulokowanych bądź ukrytych na Zachodzie lub na pancernych jachtach, zakotwiczonych w portach Unii i Zjednoczonego Królestwa.

Rząd polski wymyślił tymczasem, że załatwi to przy pomocy poprawki do konstytucji, ta bowiem gwarantuje ochronę własności prywatnej, choć nie zaleca ona ochrony własności pochodzącej z przestępstwa np. korupcji. Mówimy o konfiskacie, o której może zadecydować tylko sąd.

Dowiaduję się właśnie z Rzeczpospolitej* , że przyjaciel Putina i członek rodziny Borysa Jelcyna Oleg Deripaska ma w Polsce udziały – bezpośrednio i pośrednio – w ponad 30 przedsięwzięciach gospodarczych: np. w hotelach Polonia, Metropol, Syrena i MDM w Warszawie. Także w połowie kontraktów – po legalnych przetargach na budowę autostrad i dróg ekspresowych przez austriacką firmę Strabag, z której założyciele nie mogą się Deripaski pozbyć, więc tymczasem odcięli go od dywidendy.

Słowacja, która również odnotowała u siebie liczne inwestycje oligarchów z kręgu Putina, nie idzie krętą drogą żmudnej zmiany konstytucji – wybrała prosty zabieg: ustawa wyłącza z publicznych przetargów firmy, które pochodzą z krajów, stwarzających zagrożenie dla państwa słowackiego. A zatem jest to pomysł z arsenału Prawa i Sprawiedliwości, użyty w ubiegłym roku do ustawowego wywłaszczenia amerykańskiego inwestora w TVN. Droga jest więc przetarta i ci sami posłowie, było ich ledwie 22**, mogliby napisać nowy inteligentny projekt i załatwić prędziutko i sprawnie inwestycje ruskich oligarchów? Można to zrobić w parę dni, nie trwoniąc sił na blatowanie posłów „niezależnych”.

Och, jest wprawdzie jeden malutki szkopuł, on się nazywa „Umowa między Rządem RP a Rządem Federacji Rosyjskiej w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji”, podpisana 2 października 1992 roku przez Hannę Suchocką. Wi‌erzę jednak w zaradność naszych posłów ze Zjednoczonej Prawicy i w ich determinację – znajdą sposób, a Marek Suski z pewnością chętnie da do tego przedsięwzięcia swą urodziwą twarz.

Zaś mówiąc poważnie – czas wypowiedzieć tę umowę (mógł to zrobić rząd PiS już w 2006 roku – wtedy otwierało się okienko do wypowiedzenia, mógł to ponownie zrobić w ubiegłym roku) i obrać prostą drogę ustawy zwykłej, wzorem Słowaków, nie wdając  się w niepewny hazard, jakim jest praca nad projektem zmiany konstytucji.

Piotr Rachtan

*Andrzej Mandel, Publiczne przetargi i hotel. Tak oligarcha Putina zarabia w Polsce – rp.pl

** Waldemar Andzel, Barbara Bartuś, Joanna Borowiak, Anita Czerwińska, Barbara Dziuk, Teresa Glenc, Czesław Hoc, Piotr Kaleta, Piotr Król, Anna Krupka, Joanna Lichocka, Anna Milczanowska, Szymon Pogoda, Piotr Polak, Urszula Rusecka, Marek Suski, Ewa Szymańska, Janusz Śniadek, Robert Telus, Ryszard Terlecki, Grzegorz Wojciechowski, Wojciech Zubowski

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments