Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: PROMULGACJA

0
(0)

Promulgacja to urzędowe ogłoszenie aktu prawnego. Wpisana w nią ulga nie odnosi się bynajmniej do osób, które staną kiedyś przed Trybunałem Stanu za zwłokę w opublikowaniu Dziennika Ustaw. W oparciu o art. 198 Konstytucji wystarczy tylko ten jeden zarzut.

Republikanie nawarzyli PiS-owi piwa, proponując Mejzę na wiceministra – Kaczyński użył nawet słowa „kryzys”. I miał rację, jako że w grece oznacza to śledztwo albo sąd. Także jedno i drugie.

Organizowanie nowej formacji prawicy w Europarlamencie trwa od dłuższego czasu. Czy to się sfinalizuje, dowiemy się w Barbórkę, w dzień górniczego święta. Wątpię jednak, czy kiedykolwiek dokopiemy się prawdy o faktycznym przebiegu tego spotkania.

Memoriał w Rosji, organizacja wyjątkowo dzielnych ludzi, jest już po pierwszej rozprawie dotyczącej jego delegalizacji – kolejna ma się odbyć 14 grudnia. Tak się składa, że to dzień wybuchu powstania dekabrystów z roku 1825. Ktoś tam nie popatrzył w kalendarz…

Uzgodnienia koalicyjne w Niemczech musiały być bacznie obserwowane przez stronę polską – nic dziwnego, idzie o państwo sąsiednie. Dlatego nikt rozsądny nie uwierzy, że prof. Przyłębski, ambasador w Berlinie, mający zapewnienie dalszego urzędowania nagle postanowił powrócić do kraju i kontynuować karierę naukową. Że zbiega się to z powołaniem nowego kanclerza w Niemczech, to przypadek, zbieg okoliczności, absolutny Zufall.

Losy akt sądowych są najróżniejsze, zdumiało mnie jednak odebranie tychże Izbie Dyscyplinarnej przez prezes Manowską mimo już wyznaczonej rozprawy. Owszem, słyszałem o odebraniu pełnomocnictwa adwokatowi na chwilę przed wejściem do sali, ale o czymś takim – nie. Komu teraz poskarży się referent tej sprawy? Któremu prezesowi?

Grupa senatorów PiS (10) głosowała przeciwko kandydaturze Władysława Bartoszewskiego jako patrona roku 2022, a pozostali z tego ugrupowania wstrzymali się gremialnie od głosu. Bartoszewski, za okupacji – więzień Auschwitz, za komuny – skazaniec polityczny, w niepodległej RP – szef MSZ, był również autorem książki „Warto być przyzwoitym”. Nie sądzę, by wspomniani deputowani ją przeczytali.

Afera z podsłuchem telefonu prokurator Wrzosek z użyciem Pegasusa stała się źródłem zarzutów wobec rządu. Imię mitycznego Pegaza wzięło się od źródła, które wybił swoim kopytem, by dawało natchnienie poetom. Idąc tym tropem – jego współczesny imiennik skutecznie natchnął opozycję.

Czasem bywa i tak… Sędzia zapytał oskarżonego o zawód. Kiedy ten przedstawił się jako muzyk, sędzia spytał, czy skończył konserwatorium. Po odpowiedzi negatywnej, kazał wpisać w protokole: „grajek”.

Jeden miliard (dokładniej: 0,973 mld) wpłacili Polacy z tytułu 1 procenta przy okazji rozliczeń PiT za rok ubiegły. Z czym można tę kwotę porównać? Skoro to mniej niż połowa kosztów przekopu przez Mierzeję Wiślaną, to jako społeczeństwo obywatelskie nie mierzymy wysoko. Rząd jest bardziej hojny.

Apel Solidarnej Polski wystosowany do Unii Europejskiej o specjalny szczyt poświęcony polityce klimatycznej jest podyktowany zamiarem pozyskania głosów górników. Nie zdziwię się wcale, gdy podczas obchodów Barbórki pojawi się na Śląsku ktoś z ciężko i solidarnie pracującego kwartetu w składzie: Ziobro, Kowalski, Jaki, Warchoł. Okazja jakich mało.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu – autor książek „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą”, „Opis krainy Gog”, „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”.

Zdjęcie ilustrujące: Władysław Bartoszewski w Auschwitz, 1940

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments