Sąd Najwyższy: Małgorzata Manowska jest skonsternowana wypowiedzią swojego byłego zwierzchnika

0
(0)

Oświadczenie Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, w związku z wypowiedzią Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 czerwca br.

11 czerwca 2021 r.

Z konsternacją powzięłam informację na temat wypowiedzi Ministra Sprawiedliwości [*], w której z imienia i nazwiska zaatakowani zostali dwaj sędziowie Sądu Najwyższego orzekający w sprawie II DIZ 27/21.

Orzeczenia sądów, jak każdy akt władzy publicznej w społeczeństwie demokratycznym, wymagają kontroli społecznej. Wyrażać się ona może również w ich krytyce, w tym w krytyce orzeczeń Sądu Najwyższego. Jednak każda taka krytyka powinna mieścić się w granicach rozsądku i przyzwoitości.

Zarówno krytyka orzeczenia przed zapoznaniem się z jego uzasadnieniem, jak i publiczne piętnowanie sędziów, którzy je wydali, powiązane ze stygmatyzującymi wezwaniami do ich zapamiętywania jako osób mających rzekomo dopuszczać się czynów niegodnych, stanowi przekroczenie tych granic.

Zawsze będę broniła niezawisłych, orzekających zgodnie z prawem i swoim sumieniem sędziów, niezależnie od tego, czy będą stygmatyzowani przez ministra, czy przez prezesa stowarzyszenia sędziowskiego, czy przez innego jeszcze polityka lub instytucję.

Małgorzata Manowska
Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego

[*] Izba Dyscyplinarna w osobach sędziego Łodko i Zuberta uniemożliwiała wyjaśnienie sprawy. […] Izba Dyscyplinarna w sposób bezwstydny postawiła niegodny interes korporacji środowiska sędziowskiego ponad prawo i zasady, których oczekuje opinia publiczna w takich sprawach” – mówił Prokurator Generalny i Minister Sprawiedliwości 9 czerwca na briefingu prasowym, odnosząc się do oddalenia wniosku prokuratury o uchylenie immunitetu sędzi Beacie Morawiec, z którą Zbigniew Ziobro przegrał w sprawie o zniesławienie (przyp. redakcji Monitora)

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments