Krystian Markiewicz, Bartłomiej Przymusiński (w Gazecie Wyborczej): Ostatnia barykada

0
(0)

Prof. Krystian Markiewicz, sędzia SO w Katowicach, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” i Bartłomiej Przymusiński, sędzia Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu i rzecznik prasowy „Iustitii” piszą w Gazecie Wyborczej o przygotowaniu comiesięcznego protestu sędziów.

„Chciał obsadzić sądy przyjaznymi sędziami, którzy poprą go bez względu na wszystko”. Nie, to nie komentarz do sytuacji w Polsce, to słowa prezydenta elekta Joe Bidena o swoim poprzedniku. Pytanie, kim chce zastąpić Jarosław Kaczyński takich sędziów jak Igor Tuleya, Paweł Juszczyszyn i wielu innych walczących o praworządność? Zapewne służalczymi wobec władzy kapciowymi, którzy pozbawią szans na sprawiedliwy wyrok, tych, którzy sądy traktują jak ostatnią barykadę. Gdyby nie epidemia koronawirusa, to prawdopodobnie już na Boże Narodzenie 2020 r. uchwalona byłaby nocą odpowiednia ustawa, pozwalająca PiS na polityczne czystki w sądach. Jesteśmy jednak cały czas o krok od tej sytuacji, a to musi nas obudzić, bo ostatnie lata dowodzą, że nikt nie bronił skuteczniej praw i wolności każdego z Polaków niż wolne sądy i wolne media.

[…]

My, jako polscy sędziowie, stoimy dziś broniąc świątyni polskiej demokracji, jaką są niezależne sądy. W sądach nigdy nie może mieć znaczenia, czy ktoś ma legitymację takiej lub innej partii, czy jest wierzący, czy niewierzący, czy jest orientacji homo, czy hetero, czy ma dzieci, czy jest bezdzietny, czy jest stary, czy młody. To są rzeczy, którymi politycy tak chętnie i łatwo dzielą Polaków, zapominając, że ich obowiązkiem jest jednoczyć wspólnotę.

[…]

Nasze miejsce 18. dnia każdego miesiąca jest przy sędzim Igorze Tulei i innych represjonowanych sędziach, dzięki którym wytrwamy i w ślad za Stanami Zjednoczonymi rozpoczniemy przywracanie praworządności. Wolność jest dla nas tak samo cenna. Nie ma ceny, której nie warto byłoby za nią zapłacić.

Gazeta Wyborcza

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments