Więźniowie polityczni PRL-u solidarni z Romanem Giertychem

4.8
(4)

My, więźniowie polityczni okresu Polski zniewolonej, stwierdzamy z całą stanowczością: ta władza łamiąc prawo, łamiąc prawa człowieka, staje się władzą bezprawną. Występując w obronie zasad demokratycznego, praworządnego państwa, wyrażamy solidarność z Romanem Giertychem.

Kiedy w PRL-u prokuratorzy stawiali nam zarzuty, były one oparte na naszych realnych działaniach. Nasza działalność rzeczywiście polegała na dążeniu do zmiany PRL-owskiego systemu. I to my mieliśmy rację. System upadł. Zrodziła się wolna Polska. Wierzyliśmy, że powstał system, w którym sędziowie będą niezawiśli, prokuratura będzie ścigała rzeczywistych przestępców, zaś policja będzie apolityczna. I tak było z grubsza przez większość istnienia III RP. Obecna władza skończyła z tym przesądem, leżącym u podstaw cywilizacji europejskiej.

I tak prokuratura została skrajnie upolityczniona, zaś prokuratorów pragnących wykonywać swój zawód zgodnie z sumieniem i ścigać rzeczywistych sprawców przestępstw odsuwa się od prowadzenia spraw, by na ich miejsce wstawić podporządkowanych urzędników. Zagrożona jest niezawisłość sędziowska, a na funkcje w kierownictwach sądów osadzani są posłuszni wykonawcy woli władz. Powstały grupy sędziów – harcowników internetowych, anonimowo oczerniających uczciwych ludzi.

CBA, podobnie jak w przeszłości SB, stało się rodzajem policji politycznej. Stworzono pseudosąd mający za zadanie karanie niewygodnych sędziów i prokuratorów. Polska przestała być krajem demokratycznym. Powstaje system autorytarny, który zapewnia bezkarność przestępcom związanym z aparatem władzy, zaś ściga jego przeciwników.

Jednym z nich jest Roman Giertych, adwokat znany z ostrego krytycznego stosunku do praktyk obecnej władzy. Osławiona przez swój środkowy palec posłanka precyzyjnie określiła przyczyny postępowania wobec Romana Giertycha, mówiąc, że jest to „adwokat rodziny Tuska zaprzyjaźniony z ważnymi politykami PO”.

I – jak rozumiemy – jest to wystarczający powód, by wkroczyć do domu adwokata w przededniu rozpatrywania sprawy jego klienta, zakuć go w kajdanki, zabrać materiały stanowiące tajemnicę adwokacką, a następnie wejść do szpitala w okresie epidemii, z którą rząd sobie nie radzi, by powołując się na zgodę anonimowych biegłych, którzy nie widząc pacjenta ocenili jego stan, przedstawić zarzuty choremu człowiekowi.

Otóż są to standardy przekraczające w swej bezczelności PRL-owskie bezprawie.

My, więźniowie polityczni okresu Polski zniewolonej, stwierdzamy z całą stanowczością: ta władza łamiąc prawo, łamiąc prawa człowieka, staje się władzą bezprawną. Występując w obronie zasad demokratycznego, praworządnego państwa, wyrażamy solidarność z Romanem Giertychem.

Podpisali:

Konrad Bieliński
Seweryn Blumsztajn
Teresa Bogucka
Jan Ciesielski
Władysław Frasyniuk
Aleksander Gleichgewicht
Adam Grzesiak
Stanisław Handzlik
Piotr Kapczyński
Jan Kofman
Krzysztof Król
Barbara Labuda
Bogdan Lis
Jan Lityński
Henryk Majewski
Adam Michnik
Piotr Niemczyk
Stefan Niesiołowski
Marek Niesiołowski
Edward Nowak
Mirosław Odorowski
Janusz Onyszkiewicz
Ryszard Pusz
Krzysztof Siemieński
Grażyna Staniszewska
Joanna Szczęsna
Barbara Toruńczyk
Mateusz Wierzbicki
Ludwika Wujec

[List otwarty opublikowała Gazeta Wyborcza]
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.8 / 5. Vote count: 4

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments