Piotr Rachtan: O tym, czy i jak Pan Prezydent przeszedł w lutym do konspiracji (rzecz nie o prawie, a o historii)

5
(6)

Przed tygodniem minęła 78 rocznica powołania Armii Krajowej. 14 lutego 1942 roku rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego przekształcono Związek Walki Zbrojnej w formację par excellence wojskową.

Szukamy na stronie internetowej współczesnego Zwierzchnika Sił Zbrojnych informacji o uczczeniu, choćby symboliczną wzmianką, tej nieokrągłej rocznicy. I czytamy:

Piątek, 14 lutego 2020

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS podpisana
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 9 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Piątek, 14 lutego 2020

Uroczystości w Borowym Młynie z udziałem Doradcy Piotra Karczewskiego
Doradca Prezydenta RP Piotr Karczewski uczestniczył w uroczystości 100-lecie powrotu Borowego Młyna i obszaru Gochów do Polski. Wydarzenie wpisuje się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Piątek, 14 lutego 2020
Do uczestników IV Ogólnopolskiego Forum Samorządów w Jasionce
Uważne wsłuchiwanie się w głos i poszanowanie podmiotowości obywateli jest warunkiem wykonywania władzy publicznej w sposób wrażliwy i odpowiadający potrzebom ludzi – napisał Prezydent RP Andrzej Duda.

Może więc w przeddzień?
Nic, we wcześniejsze dni – nie inaczej.

No to choćby nazajutrz, sobota, dobry dzień na pójście spacerem pod Pomnik Państwa Podziemnego, lub na Wojskowe Powązki, do kwatery czterech dowódców Armii Krajowej? Też nie? Jasne, że nie, skoro w dniu rocznicy główne obchody już się odbyły, czytano listy od Marszałek Sejmu, Premiera RP i minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Były też przemówienia – wojewody mazowieckiego i szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ze strony akowców głos zabrał rzecznik prasowy Światowego Związku Żołnierzy AK.

Dopiero w poniedziałek 17 lutego Pan Prezydent podjął swoje patriotyczne czynności – cytujemy za stroną internetową prezydent.pl:

„W Belwederze odbyła się konferencja prasowa na temat VIII edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, organizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja. W spotkaniu wziął udział Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, który odczytał przesłanie Prezydenta RP do organizatorów i uczestników Biegu.

Bieg po raz pierwszy został zorganizowany w 2013 roku. W 2019 roku wzięło w nim udział ok. 75 000 uczestników z 365 miast. W zbliżającej się VIII edycji  Biegu Tropem Wilczym, która odbędzie się 1 marca 2020 roku, założeniem organizatorów jest zorganizowanie Biegu w ponad 370 miastach. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny wspólny dla wszystkich miast bieg na 1963 metry (to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek), dodatkowo  każdy z lokalnych partnerów uzupełni scenariusz o inne dystanse, wydarzenia i atrakcje.

Bieg został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.”

Zacytujmy, w całości, żeby nie ująć czegoś Panu Prezydentowi, jego Przesłanie do uczestników owych patriotycznych igrzysk:

przeslanie_na_biegi_tropem_wilczym_w_2020

Trzeba przyznać, że Pan Prezydent nie skąpi swoich ciepłych i szczerych uczuć do aktywistów wilczych środowisk, oddając honor ich ideowym wzorom. Bo oto już we wtorek pospiesznie, aż na 12 dni przed Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych wystosował obszerny (półtorej strony) list do Organizatorów i Uczestników „uroczystości ku czci bohaterów powstania antykomunistycznego Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych w kraju i za granicą”

Swoim piórem Prezydent RP powołał kolejne powstanie zbrojne. Inicjatywa jakże chwalebna, szczególnie przed wyborami prezydenckimi. Nie bądźmy jednak małostkowi, oddajmy głos autorowi:

list_prezydenta_rp

Z przydługiego, pompatycznego dokumentu warto powtórzyć i podkreślić jedno zdanie: „Dziś znów, tak jak w latach międzywojnia, bohaterowie wojny 1920 roku mają swoje pomniki i poczesne miejsce w historii ojczystej. I także ich następcy – niezłomni żołnierze antykomunistycznego powstania – mają dziś swoje miejsce w panteonie obrońców niepodległej Rzeczypospolitej”.

A gdzie żołnierze dwustutysięcznej, konspiracyjnej Armii Krajowej? Czyżby Pan Prezydent zakonspirował pamięć o nich? No cóż, pewnie zepchnął ją w to samo miejsce, w którym umieścił Armię Krajową w czasie ubiegłorocznych obchodów 75 rocznicy powołania osławionej Brygady Świętokrzyskiej NSZ, którym nadał rangę wydarzenia narodowego.

Jednak nie ma co się dziwić – Andrzej Duda dokonał historycznego wyboru, kierując się trzeźwym rachunkiem: Żołnierze Armii Krajowej znikają, przechodząc „na wieczną wartę”, natomiast gęstnieją szeregi imitatorów „Wyklętych”, w tym – zwiadowców goniących Wilczym Tropem, którzy z pewnością licznie stawią się przy urnach wyborczych.

Co z tego zostanie w pamięci? Każdy musi sobie sam odpowiedzieć na to pytanie. W nadchodzącą niedzielę – 23 lutego – przez Hajnówkę przemaszerują nacjonaliści, którzy w ten sposób uczczą pamięć „wyklętego“ „Burego“ – mordercy kobiet i dzieci. Jak przypomina oko.press „W 2005 roku działania „Burego” Instytut Pamięci Narodowej określił jako ludobójstwo. W roku 2019 wycofał się z tego określenia, bo – jak czytamy w uzasadnieniu – „miał przecież możliwości, by puścić z dymem nie pięć, ale znacznie więcej wiosek białoruskich”. Odział operował w strukturach skonfliktowanych z Armią Krajową, wywodzących się m.in. z Narodowych Sił Zbrojnych.“

Pan Prezydent swojego wyboru „Brygada Świętokrzyska i Wyklęci zamiast Akowców“ nie cofnie. Klamka zapadła, musi teraz wesprzeć złowrogie typy „ludzi zdeterminowanych, którzy chcą obalić ostatni bastion komuny w Polsce. Sukcesywnie, krok po kroku” (z zaproszenia na Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce).

Piotr Rachtan

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 6

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments