Polacy nie życzą sobie kontroli sądów przez polityków

4.8
(6)

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia zleciło badanie, w którym zadano 2 proste pytania na temat wzajemnych zależności sądownictwa i polityki. Wyniki są jednoznaczne.

Na pytanie „Czy według Ciebie działania polityków, ministrów i urzędników państwowych powinny podlegać kontroli przez niezależne od nich sądy?” 80% badanych odpowiedziało “zdecydowanie tak” lub “raczej tak”. Co ciekawe, wśród wyborców PiS i Koalicji Obywatelskiej wyniki nie różnią się znacząco (71% vs 92%). Jedynie 6% respondentów uważa, że politycy, ministrowie i urzędnicy nie powinni podlegać takiemu nadzorowi.

Drugie pytanie dotyczyło niezależności sądownictwa. „Czy Twoim zdaniem urzędy lub instytucje państwowe powinny mieć możliwość wywierania wpływu na wyroki sądowe w sprawach, które ich dotyczą?”. 66% Polaków jest przeciw, a tylko 16% Polaków jest za możliwością wpływania na wyroki przez instytucje państwowe. Podobnie jak w poprzednim pytaniu, nie istnieje duża różnica pomiędzy wyborcami głównych partii politycznych (59% wyborców PIS oraz 86% wyborców KO, odpowiada na tak zadane pytanie “zdecydowanie nie” lub “raczej nie”).

A zatem pomimo pewnych różnic procentowych pomiędzy wyborcami Polacy w zdecydowanym stopniu opowiadają się za niezależnością sądów od polityków i urzędników, a także za tym, aby świat polityki był kontrolowany przez niezależne sądy.

– Te wyniki nas bardzo ucieszyły. Powtarzamy już od dawna, że praktycznie jedynym celem obecnego chaosu w polskim sądownictwie jest uzyskanie przez polityków i urzędników państwowych wpływu na wyroki sądowe. Używany jest do tego argument “społeczeństwo tego oczekuje”. Wyniki tego badania pokazują, że jest inaczej. Obala to jednocześnie narrację, że tzw. ustawa kagańcowa to pożądana przez Polaków “reforma sądownictwa” – mówi prof. Krystian Markiewicz, Prezes SSP Iustitia

– Okazuje się również, że to czego oczekują Polacy to właśnie możliwość pełnego i nieograniczonego kontrolowania polityków przez niezależną od nich władzę sądowniczą. W starciu z państwowymi instytucjami takimi jak Urząd Skarbowy czy ZUS, obywatele chcą rzetelnych i niezależnych procesów. Wyniki są też dowodem na to, że rozdział władzy politycznej od sądowniczej, to nie jest jedynie standard europejski, a również, są to polskie oczekiwania – dodaje.

Badanie przeprowadzone zostało na próbie ogólnopolskiej (N=1053 osób w wieku od 18 lat wzwyż) na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna w dniach 14 – 18 lutego 2020 roku. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

 

SSP Iustitia

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.8 / 5. Vote count: 6

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments