Wolność zgromadzeń w praktyce polskich sądów. Raport Helińskiej Fundacji Praw Człowieka z monitoringu postępowań

0
(0)

Helsińska Fundacja Praw Człowieka opublikowała raport „Wolność zgromadzeń w praktyce polskich sądów”, stanowiący analizę monitoringu procesów sądowych, w których obwinionymi i oskarżonymi byli obywatele biorący udział w zgromadzeniach publicznych. Raport obejmuje materiał zgromadzony w trakcie 250 obserwacji w 142 sprawach. Obserwacje były prowadzone w 16 sądach powszechnych na terenie całego kraju w okresie od marca 2018 r. do czerwca 2019 r.

Monitorowane przez Fundację postępowania dotyczyły zdarzeń, które miały miejsce m.in. podczas: „miesięcznic smoleńskich”, Marszów Niepodległości, zgromadzeń organizowanych przez ONR, demonstracji pod Sejmem, protestów w Puszczy Białowieskiej, Marszów Pamięci Żołnierzy Wyklętych czy manifestacji KOD.

Podczas obserwacji przedstawiciele HFPC oceniali przebieg procesów, a także zachowanie sędziów, oskarżycieli publicznych, świadków oraz publiczności obecnej na rozprawach i posiedzeniach sądowych.

„Analizując uwagi wskazane przez obserwatorów HFPC można zauważyć, że w przeważającej liczbie przypadków sędziowie, oskarżyciele publiczni oraz obrońcy odnosili się do stron z należytym szacunkiem, a postępowania prowadzone były w sposób rzetelny i profesjonalny” –  wskazuje Justyna Jezierska, prawniczka HFPC i autorka publikacji.

Raport wskazuje, że znaczna większość monitorowanych przez HFPC spraw kończyła się wyrokami uniewinniającymi lub postanowieniami o umorzeniu postępowania. W uzasadnieniach orzeczeń sądy często powoływały się na gwarancje wynikające z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

„Sądy przypominały, że prawo do swobodnego, pokojowego zgromadzania się stanowi fundament społeczeństwa demokratycznego, którego jedną z podstawowych funkcji jest zapewnienie forum dla debaty publicznej. Pokojowe zgromadzenia służą ochronie wspólnych interesów społeczeństwa i wyrażaniu osobistych przekonań” – dodaje Jezierska.

Autorzy raportu podkreślają, że Helsińska Fundacja Praw Człowieka zamierza kontynuować monitoring procesów sądowych dotyczących uczestników zgromadzeń publicznych w Polsce.

Wolność-zgromadzeń-w-praktyce-polskich-sądów-FIN-web
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments