M. Pach: Flirt KRS z eurosceptycznym francuskim Zjednoczeniem Narodowym?

5
(1)

Jednym z gości piątkowej konferencji „100-lecie niezawisłego wymiaru sprawiedliwości w Polsce” był Nicolas Bay. To poseł do Parlamentu Europejskiego reprezentujący eurosceptyczne Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen (d. Front Narodowy).

Co ciekawe, wystąpienia posła Nicolasa Baya pt. „Upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości oraz usądowienie polityki: podwójne wyzwanie dla naszych demokracji” nie było w wersji programu, którą zakulisowo otrzymałem przed konferencją (oczywiście nie z KRS; zob. TUTAJ). O jego obecności dowiedziałem się, rzucając okiem na druk programu leżący na stoliku w przedsionku gmachu przy ul. Rakowieckiej 30, gdzie dotarłem w piątek, aby przysłuchiwać się referatom. Na liście prasowej pojawiło się też dwoje żurnalistów z Francji.

Jak już relacjonowałem[1], strażnikom zabroniono wpuszczenia mnie na konferencję, tłumacząc to brakiem wolnych miejsc. Ten argument wydaje się wątpliwy, gdy spojrzeć na fotografię z sali obrad zamieszczoną na twitterze przez sędziego Jarosława Dudzicza, członka KRS i zastępcę jej rzecznika prasowego. Widać na niej nierozłożone blaty, zwłaszcza z przodu sali. Cóż, można oczywiście twierdzić, że w tym momencie nieobecni chwilowo przebywali w toalecie albo pili kawę na korytarzu. Można. Tylko po co?

Żenujące, że organizatorzy z KRS nie potrafili nawet poprawnie zapisać w nowym programie konferencji nazwiska mówcy z Francji. Zamiast bowiem „Nicolas Bay” w harmonogramie pojawia się „Nicolas Bey”. Niewątpliwie jednak chodziło właśnie o Nicolasa Baya. Jak informuje polska wikipedia[2], ten blisko 41-letni „sekretarz generalny Zjednoczenia Narodowego w radzie regionu Górna Normandia” posłem do PE jest od bieżącej kadencji, czyli od 2014 r. Z wykształcenia to prawnik. Wiadomości o jego aktywności politycznej w Zjednoczeniu Narodowym podane w polskim artykule nie są rozbudowane. Zdecydowanie więcej można dowiedzieć się, rzecz jasna, z wersji francuskiej[3]. Czytamy tam m.in. o tym, że Nicolas Bay:

  • w 1998 r. współzakładał stowarzyszenie przeciwko uchwaleniu PACS-ów (ustaw regulujących związki partnerskie);
  • w 2012 r. był jednym z 7 rzeczników prasowych Marine Le Pen;
  • popierał Marine Le Pen w konflikcie między nią a jej ojcem;
  • w 2017 r. był szefem sztabu wyborczego Frontu Narodowego (obecnie: Zjednoczenia Narodowego) w wyborach krajowych.

Dla lepszego oglądu profilu politycznego Nicolasa Baya warto jeszcze wspomnieć, że jest to polityk o przekonaniach bardziej prorynkowych niż pozostali działacze jego ugrupowania. Postuluje, by Zjednoczenie Narodowe nie koncentrowało się na wyjściu ze strefy euro i zaostrzaniu ustawy aborcyjnej, bo – mówiąc w pewnym uproszczeniu – partia niepotrzebnie odstrasza w ten sposób wyborców. Uczestniczył natomiast w demonstracjach przeciwko instytucjonalizacji prawnej związków osób homoseksualnych[4].

Przypomnijmy, że w trakcie ubiegłorocznej kampanii przed wyborami prezydenckimi we Francji liderka Zjednoczenia  Narodowego – Marine Le Pen – zapowiadała w razie zwycięstwa współpracę z Victorem Orbánem i Jarosławem Kaczyńskim (trafnie interpretując, kto w Polsce pociąga za polityczne sznurki, a kto jest pociągany). – Sądzę, że możemy współpracować w wielu punktach. Jeśli jutro będę prezydentem, podejmę debatę z panem Orbánem nad tym, co wydaje nam się w Unii niedopuszczalne, co jest nie do tolerowania w dzisiejszym sposobie działania UE. Taka samą ofertę złożę panu Kaczyńskiemu. Z pewnością nie będziemy we wszystkim zgodni. Ale przecież po to każdy kraj jest wolny i suwerenny, aby bronić własnych interesów – tak brzmiała jej wypowiedź dla „Rzeczpospolitej”. Jako pola współpracy od ręki wymieniła dwa: spór z Komisją Europejską o polski Trybunał Konstytucyjny i politykę względem uchodźców. Na tym jednak nie koniec ambitnych planów eks-kandydatki na urząd Prezydenta Francji. Le Pen zamierzała przeprowadzić reformę UE wzmacniającą suwerenność narodów. W razie oporów Brukseli chciała uciec się do szantażu w postaci referendum w sprawie wystąpienia przez Francję z Unii[5]. Mimo porażki w drugiej turze wyborów we Francji, liderka Zjednoczenia Narodowego – zarazem koleżanka Baya z ław europoselskich – nie traci rezonu. W połowie września br. stwierdziła, że na Węgrzech, w Austrii, w Polsce i we Włoszech idee Zjednoczenia są u władzy. Z satysfakcją podkreśliła też, że „powrotu narodów” rozpoczętego Brexitem i wygraną wyborczą Donalda Trumpa nie sposób już zahamować[6].

Przedstawiciele PiS denerwują się, gdy zarzuca się im ciche sympatyzowanie z ideą Polexitu, czyli wyprowadzenia Polski z UE. Tymczasem wyłoniona w 23/25 przez polityków tego ugrupowania Krajowa Rada Sądownictwa[7] organizuje konferencję, na którą zaproszono ważnego polityka francuskiej partii o orientacji wyraźnie eurosceptycznej. Partii, której przywódczyni cieszy się z Brexitu i potencjalnych dalszych -exitów.

W tej sytuacji nasuwa się pytanie: po co ten flirt KRS z francuskim Zjednoczeniem Narodowym? Oczywiście ktoś może powiedzieć, że nie ma żadnego flirtu i to przypadek, że zaproszony europoseł reprezentuje akurat Zjednoczenie. Przypadek? Nie sądzę.

Nie sądzę, ale mogę się mylić. Dlatego zwracam się do rzecznika prasowego KRS, sędziego Macieja Mitery (lub do jego zastępcy – sędziego Jarosława Dudzicza), o odpowiedź na następujące pytania: Kto i dlaczego zaprosił na zorganizowaną przez KRS konferencję o „100-leciu niezawisłego wymiaru sprawiedliwości w Polsce” reprezentującego eurosceptyczne Zjednoczenie Narodowe posła do PE Nicolasa Baya? O czym mówił Nicolas Bay? Czy teksty wszystkich referatów zostaną udostępnione opinii publicznej?

Maciej Pach

[1] Zob. M. Pach, Nadzwyczajna kasta PiS konferuje. Dziennikarza nie wpuszcza, http://konstytucyjny.pl/maciej-pach-nadzwyczajna-kasta-pis-konferuje-dziennikarza-nie-wpuszcza/; tenże, W odpowiedzi sędziemu Jarosławowi Dudziczowi, http://konstytucyjny.pl/maciej-pach-w-odpowiedzi-sedziemu-jaroslawowi-dudziczowi/ (dostęp do tego i kolejnych linków: 9.12.2018 r.).

[2] Zob. https://pl.wikipedia.org/wiki/Nicolas_Bay.

[3] Zob. https://fr.wikipedia.org/wiki/Nicolas_Bay.

[4] Za streszczenie artykułu z francuskiej Wikipedii dziękuję władającemu mową Balzaka, a pragnącemu zachować anonimowość mojemu znajomemu.

[5] Zob. J. Bielecki, Francja: Marine Le Pen zapowiada sojusz z Jarosławem Kaczyńskim, https://www.rp.pl/Wybory-we-Francji/303129959-Francja-Marine-Le-Pen-zapowiada-sojusz-z-Jaroslawem-Kaczynskim.html.

[6] Zob. Le Pen: Na Węgrzech, w Austrii, w Polsce i we Włoszech nasze idee są u władzy, https://dorzeczy.pl/77278/Le-Pen-Na-Wegrzech-w-Austrii-w-Polsce-i-we-Wloszech-nasze-idee-sa-u-wladzy.html.

[7] 15 sędziów wybrał Sejm, 4 posłów oraz 2 senatorów – Sejm i Senat, jedną osobę powołał Prezydent, a z mocy art. 187 ust. 1 pkt 1 Konstytucji członkiem jest też Minister Sprawiedliwości.

Maciej Pach

konstytucyjny.pl

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments