Sędziowie z „Iustitii” piszą do KRS w sprawie skandalicznej wypowiedzi S. Piotrowicza

0
(0)

Krajowa Rada Sądownictwa

W związku z wypowiedzią posła Prawa i Sprawiedliwości Stanisława Piotrowicza, który w dniu 27 sierpnia 2018 mówiąc o rzekomych przywilejach Sędziów Sądu Najwyższego stwierdził: „żeby sędziowie, którzy są zwykłymi złodziejami, nie orzekali dalej”, oczekujemy od Państwa reakcji w tej sprawie: wezwania Pana posła do złożenia wyjaśnień, upomnienia go i zobowiązania do publicznego przeproszenia.

Nazwanie publicznie sędziów najważniejszego sądu w Polsce złodziejami, bez żadnych podstaw, może rodzić skutki w postaci dalszego spadku zaufania do wymiaru sprawiedliwości.

Niezależnie od zgłaszanych przez nas wątpliwości co do prawidłowości wyboru obecnego składu Krajowej Rady Sądownictwa, wzywamy Państwa do realizacji podstawowych zadań tego konstytucyjnego organu. Jednym z nich jest stanie na straży niezależności i niezawisłości sędziów, co należy rozumieć również jako bronienie środowiska sędziów przed atakami polityków. Chcemy wiedzieć czy sędziowie mogą liczyć na Państwa .

Niezawisłość sędziowska jest niezbędnym elementem niezależnego sądownictwa i gwarantuje prawa i wolności obywatelskie. Wpływa ona na stabilność państwa, gospodarkę, a także na harmonię społeczną.

Jednocześnie informujemy, że środowiska prawnicze nie mogą milczeć, gdy istnieje zagrożenie tej równowagi – teraz i w przyszłości. Działania, które przeciwstawiają się wpływom politycznym w sądownictwie nie można nazywać politycznymi. Przeciwnie, ich celem jest zachowanie niezależności od świata polityki. Takie postawy zyskiwać będą zawsze nasze poparcie.

Warszawa, 3 września 2018 r.

Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA”

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments