Czy KRS pozostanie członkiem Europejskiej Sieci Krajowych Rad Sądownictwa (ENCJ)?

0
(0)

W Lizbonie zakończyło się posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ), która stoi na straży niezależności wymiaru sprawiedliwości i do której należą 24 rady sądownictwa z 20 państw UE.

Zgromadzenie Ogólne ENCJ przyjęło Deklarację Lizbońską w sprawie wiodących pozytywnych zmian. Deklaracja stwierdza, że Rady Sądownictwa powinny inicjować i prowadzić proces reform skupiając się na dwóch aspektach: aspekcie wewnętrznym w sensie zaangażowania interesariuszy oraz w aspekcie zewnętrznym stosunku wymiaru sprawiedliwości do innych podmiotów państwowych i wzmacniania pozycji sądownictwa w państwie.

Deklaracja zawiera także obszerny paragraf dotyczący sytuacji w Polsce.

ENCJ w swoim komunikacie końcowym stwierdza, że „obecność na Zgromadzeniu Ogólnym przedstawicieli polskiej KRS nie oznacza, że ENCJ uznaje, że jej status członka w ramach stowarzyszenia zostanie utrzymany”. Jeżeli KRS zostanie wykluczony z Sieci, to będzie to tym bardziej dotkliwe, że polska KRS była jednym ze współzałożycieli ENCJ w 2004 roku.

W Lizbonie KRS reprezentowali sędziowie Maciej Mitera i Dariusz Drajewicz, wcześniej pracujący w Ministerstwie Sprawiedliwości na delegacji. Obaj zostali powołani przez Zbigniewa Ziobrę na prezesów sądów.

Sprawa polska przewijała się w czasie obrad. Jak pisze Mariusz Jałoszewski w oko.press.pl, „Nowo wybrany przewodniczący ENCJ Holender Kees Sterk w mowie inauguracyjnej 30 maja powiedział: Rządy prawa, podział władz i niezależność silnej władzy sądowniczej są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa demokratycznego. Bez tego stoczymy się do dyktatury.
A w wywiadzie dla Reutersa powiedział 31 maja: To, co dzieje się w Polsce i na Węgrzech, to nie incydenty, to jest na poziomie zagrożeń systemowych. Ta choroba może się rozszerzać na sąsiednie państwa, a być może na inne części Europy.

No Title

No Description

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments