Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: OPINIA BIEGŁEGO 

0
(0)
Opinia biegłego w sądach jest wydawana przez osoby, od których – mimo wiarygodnej kompetencji – na początku urzędowania odbiera się przyrzeczenie. Może warto przenieść to do mediów, gdzie jest wielu biegłych z własnego nadania…
Przejeżdżając przez Małopolskę, zobaczyłem plakaty Rafała Bochenka. Podpis „Rzecznik Twoich Spraw” odebrałem jako apostrofę skierowaną nie do obywateli, lecz do rządu i PiS, których ów kandydat był rzecznikiem.
Interesujące dla historyka i socjologa: mocne poparcie dla PiS pochodzi z terenów, gdzie najdłużej trwała pańszczyzna (dawne obszary zaboru rosyjskiego i austriackiego).
Nieraz bywało, że więźniowie uciekali w przemyślny sposób. Szczególny przypadek znajdujemy w „Dzienniku” Márai`a: „Don Kichot jest w literaturze jedynym szaleńcem, który z więzienia szaleństwa wydostał się po sznurowej drabince mądrości”.
I co? – Fico. Czyżby wynik słowackich wyborów był zalążkiem osi Budapeszt – Bratysława – Warszawa? Przez najbliższe dwa tygodnie BuBraWa nam nie grozi. Potem wszystko zależy od wyborów w Polsce.
Antyczna Grecja pozostawiła po sobie wiele zabytkowych miast. Mur jednego z nich do dzisiaj strzeże para zwierząt. Któreż to polis? Odpowiedź w tym dziewięćsile:
M Y  K
E  N  Y
L  W Y
Bez bicia przyznaję, że słowo „kohorta” kojarzyło mi się wyłącznie z rzymskim oddziałem. Niedawno dowiedziałem się, że kohorta wiekowa oznacza grupę ludzi w określonym przedziale wiekowym. Nadchodzi dzień wyborów – kohorty, mimo wewnętrznych podziałów i niepełnych składów, wyruszą do niedzielnego boju.
Infantylne, i to dosłownie, motto wyborcze: „Poseł, który uratował wiele polskich dzieci”. Podpis: dr Michał Wójcik. Nie lekarz-pediatra, ale doktor prawa (i zastępca Ziobry).
Exceptio, Ausnahme, exception, iskliuczenje – wszystkie te słowa, bez wyjątku, oznaczają to samo: wyjątek.
Gavin Stevens z opowiadania Faulknera „Zstąp, Mojżeszu” – studia prawnicze (Harvard), doktorat filozofii (Heidelberg), adwokat w miasteczku Jefferson, „który swoją pracę zawodową, chociaż się z niej utrzymywał, uważał za swoje hobby, i tak jakby to był jego rzeczywisty zawód, już od dwudziestu dwóch lat przekładał Stary Testament z powrotem na klasyczną grekę”.
Łobuzy czy baranki (mowa o kibicach Legii w Holandii)? Dla premiera Morawieckiego – to obywatele (i wyborcy), których trzeba publicznie bronić. Przecież wiadomo, kibice to ludzie wyjątkowo spokojni i ceniący porządek… Ja trzymam z burmistrzem Alkmaaru.
Elekcja (czytaj: wybór) miejsca konwencji PiS: katowicki Spodek, gdzie w latach 70. odbywały się wielkie spędy PZPR i ZMS. Wiem co mówię, bo przed półwieczem tam mieszkałem. Nie pod spodem, ale obok.
Głosowanie w referendum to absurd od samego początku. Nawet pomysłodawca daje swoim zwolennikom mylne rady. Prezes PiS zalecił w Busku cztery razy „tak”, po czym – wezwawszy Boga, Jezusa i Maryję – poprawił na czterokrotne „nie”. Przekaz Kazania na Górze jest niezmiennie ten sam: „Niechaj wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie”.
Oxonia – tak po łacinie nazywał się najstarszy uniwersytet w Europie. Uczelnia ta pojawia się w rozdziale „Kronik” opisującym tragiczny los Jana Husa – ideowego spadkobiercy Johna Wycliffe`a, profesora Oxfordu (Universitatis Oxoniensis professor).

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu
Ilustracja: Brama Lwów w Mykenach, 1891 r.
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments