Polski sędzia – prof. Krystian Markiewicz – nagrodzony przez sędziów z całego świata

4.5
(2)

Jest to wyjątkowe wyróżnienie. Nagrodę otrzymały tylko trzy osoby z całego świata. Jej wręczenie nastąpiło podczas zjazdu Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów, który odbywa się w Izraelu [21 września]. W zjeździe tym biorą udział sędziowie z 71 krajów. Nagrodę przyznano w uznaniu zasług za obronę demokratycznych wartości. Poza Krystianem Markiewiczem, przyznano ją również tureckiemu sędziemu Muratowi Arslanowi oraz gwatemalskiej sędzi Erice Aifan.

„Dziękuję w imieniu wszystkich polskich sędziów i obywateli polskich, którzy walczą o rządy prawa w Polsce i w Unii Europejskiej, którzy nigdy nie zwątpili, że ta walka ma sens i że ta walka jest do wygrania” – powiedział odbierając nagrodę sędzia Markiewicz. „Tutaj, w Izraelu, chcę powiedzieć głośno, że prawnicy, sędziowie nie mogą milczeć, nie mogą być obojętni, gdy deptane są prawa i wolności człowieka.” – apelował do zgromadzonych sędziów laureat. Przestrzegł również mówiąc „Nic nie jest dane raz na zawsze. Historia się nie skończyła. Każdy z nas musi być gotowy do tego, by w każdej chwili położyć na szali własne bezpieczeństwo zawodowe czy osobiste i bronić wartości demokratycznego świata. Autorytaryzm wykorzystuje słabości demokracji, by tę demokrację podstępnie zatruwać i przekształcać w karykaturę.”

Sędzia Krystian Markiewicz ma 46 lat, jest sędzią Sądu Okręgowego w Katowicach. Od 2016 r. jest również prezesem największego stowarzyszenia sędziowskiego w Polsce – Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Był ofiarą ataku hejterów z tzw. Grupy Kasta, która działała przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Rzecznicy dyscyplinarni, powołani przez Zbigniewa Ziobrę, przedstawili mu kilkadziesiąt zarzutów dyscyplinarnych, związanych z jego działalnością w Iustitii.

[Komunikat prasowy SSP „Iustitia”]
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments