Europejski Trybunał Praw Człowieka modyfikuje środki tymczasowe w sprawach trojga kolejnych polskich sędziów (Komunikat ang.)

5
(2)

17 sierpnia ETPC zakomunikował o podjętej 15 sierpnia kolejnej decyzji o zmodyfikowaniu środków tymczasowych, które zastosował wcześniej w trzech sprawach dotyczących polskich sędziów objętych postępowaniem dyscyplinarnym i zagrożonych zawieszeniem w sprawowaniu swojego urzędu.

W sprawie Tomasz Aleksander Zawiślak przeciwko Polsce (nr 18632/22), Trybunał postanowił zmienić treść środka tymczasowego podjętego 26 kwietnia 2022 r., który obecnie dotyczy każdego dowolnego organu właściwego na mocy prawa krajowego do zajmowania się sprawą skarżącego. Sprawa dotycząca z wniosku prokuratury o pozbawienie sędziego Zawiślaka z Sądu Rejonowego Wrocław-Śródmieście immunitetu sędziowskiego w postępowaniu dyscyplinarnym jest podobna do postępowania w sprawie Wróbel przeciwko Polsce (nr 6904/22).
Trybunał podjął tę decyzję w świetle nowych wydarzeń, a mianowicie, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, o której była mowa w poprzednim środku tymczasowym w sprawie, została ostatnio zastąpiona przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.

Trybunał zmienił także treść środków tymczasowych zastosowanych w dwóch sprawach dotyczących sędzi Anny Głowackiej z Sądu Okręgowego w Krakowie, (Głowacka przeciwko Polsce, skarga nr 15928/22) oraz sędzi Joanny Hetnarowicz-Sikory z Sądu Rejonowego w Słupsku (nr 9988/22). Obie sędzie są obwinione o stosowanie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i orzecznictwa UE, podobnie jak to się ma w toczących się przed Trybunałem sprawach Synakiewicz v. Polska (nr 46453/21), Niklas-Bibik przeciwko Polsce (nr 8687/22) oraz Piekarska-Drążek przeciwko Polsce (nr 8076/22).

Przypomnijmy, że sędzię Joannę Hetnarowicz-Sikorę Zbigniew Ziobro odwołał i zawiesił (na miesiąc) za wyłączenie z orzekania innego sędziego, Mirosława Stachurskiego, powołanego przez upolitycznioną Krajową Radę Sądownictwa. W jej obronie wystąpiły m. in stowarzyszenie MEDELEuropejskie Stowarzyszenie Sędziów EAJ

Poniżej – pełny komunikat prasowy ETPC:

Interim measures amended in three more cases concerning disciplinary proceedings against judges (2)
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments