P. Rachtan: Trybunał Insynuacyjny pracuje

0
(0)
STK Julia Przyłębska

Przed paru dniami mgr. Julia Przyłębska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, ogłosiła, że [cytuję za Wirtualną Polską – PR]

„Audyt w Trybunale Konstytucyjnym wykazał, że pod koniec kadencji prezesa Andrzeja Rzeplińskiego niszczono w TK akta. – Poczyniliśmy dużo ustaleń. W niektórych obszarach nie mogliśmy dotrzeć do dokumentów. Postanowiłam więc prześledzić dokumentację – wyjaśniła powody audytu Julia Przyłębska.” Dodała, że cała operacja odbyła się legalnie, za zgodą Archiwum Akt Nowych. O jakie dokumenty chodzi? Głównie te dotyczące finansów, kadr oraz zakresu postępowań zamówień publicznych. – To około 15 metrów bieżących dokumentów. To dość zastanawiające – przyznała Przyłębska w rozmowie z Wojciechem Biedroniem w telewizji wPolsce.pl.”Są pewne problemy, zaczęłam dociekać, dlaczego brakuje dokumentacji (…) niewykluczone, że do odtworzenia niektórych dokumentów nie dojdzie. (…) Będziemy próbowali pośrednio dotrzeć do tego, jakie były powody ich niszczenia, czy były bardzo ważne. Prowadzimy inwentaryzację zasobów i tu też mam pewne problemy. Dotyczy to różnorodnych ruchomości. Są pewne problemy, stąd zaczęłam dociekać, dlaczego brakuje dokumentacji”(…) we wniosku, który trafił do Archiwum Akt Nowych, był ustalony zakres lat od 1997 do 2013 roku. Okazuje się jednak, że zniszczono dokumenty z okresu od 2004 do 2013 roku.”

A jak było naprawdę?

Monitor popytał troszkę i oto ustalenia:

W listopadzie 2016 r. Trybunał (Biuro Trybunału) wystąpił z wnioskiem do Dyrektora Archiwum Akt Nowych o zgodę na wybrakowanie dokumentacji niearchiwalnej (tzw. kategoria B) spoczywającej w zasobach Biura TK – stosownie do wymogów określonych odpowiednimi przepisami o archiwach oraz tzw. Instrukcji Kancelaryjnej Trybunału. Do wniosku dołączono wykaz owych dokumentów (materiałów) ze stosownym opisem dotyczącym ich charakteru (92 pozycje, 284 „jednostki aktowe” o łącznym wymiarze 14,75 mb). Takie „operacje” czynione były okresowo (i w przyszłości zapewne będą czynione), bowiem dotyczą dokumentów niearchiwalnych tzn. takich, których przydatność dla dysponenta określa on sam, zaś w pewnych przypadkach okres przechowywania wynika z odrębnych przepisów (np. dokumenty księgowe – 5 lat, dokumenty dot. zamówień publicznych – 4 lub 5 lat). Mimo, że są to materiały niearchiwalne – ich wybrakowanie musi być uzgodnione z Dyrektorem Archiwum Akt Nowych (dla dodatkowej weryfikacji co do przedmiotu owych materiałów).

6 grudnia 2016 r. Dyrektor Archiwum Akt Nowych wydał zgodę.

Zdecydowana większość tych materiałów i dokumentów dotyczy okresu do 2010 r. (czyli jeszcze zanim zanim prof. Andrzej Rzepliński został Prezesem Trybunału); w kilku przypadkach zaś (np. faktury, listy obecności pracowników, materiały prasowe, zamówienie publiczne dot. wydawnictw) – okresu do 2013 r.

Całe to przedsięwzięcie miało charakter rutynowy i pozostawało w zgodzie z odpowiednimi przepisami oraz praktyką (co pewien czas musi być robione miejsce w archiwum TK na kolejne dokumenty, zwłaszcza, że przecież gromadzone są głównie – w istocie najważniejsze – dokumenty/akta orzecznicze Trybunału, które należą do tzw. kategorii A).

Podniesienie tej sprawy w wypowiedzi sędzi TK mgr Julii Przyłębskiej każe podejrzewać, że chodzi o wrzucenie w obieg publiczny prymitywnej insynuacji, sprowadzającej się do prostego związku: skoro kadencja Andrzeja Rzeplińskiego dobiegała końca (19 grudnia 2016 r.), a dokumenty niszczono na początku grudnia, to widać Rzepliński miał „coś” do ukrycia.

A co takiego? Publiko, sama się domyśl!

Na marginesie: warto pamiętać, że absolutna większość dokumentów „najnowszych” tj. z lat 2010 – 2016 (księgowych, dot. zamówień publicznych, wyjazdów i przyjazdów, etc.) nadal pozostaje w zasobach TK.

Tak to Trybunał do niedawna Konstytucyjny zamienia się w Trybunał Insynuacyjny. I to jest nowa sytuacja, w której muszę uznać, że sędzia TK mgr Julia Przyłębska prezesem takiego trybunału z pewnością jest.

Piotr Rachtan

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maciej

Wolfgangowa Marchlewskim dojnej zmiany!