Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: KASACJA

5
(1)

Krajowy Fundusz Odbudowy jest poważnie zagrożony. Najgłośniej z tego powodu atakują teraz Unię Europejską współtwórcy prawnego ambarasu, który ściągnął na Polskę kłopoty. Listę oratorów otworzył minister Ziobro, poseł Kukiz z pewnością nie zmilczy, nie odpuści też prezydent Duda. Przy tak wyjątkowym stanie rzeczy kolejność nie ma szczególnego znaczenia.

Antyszczepionkowcy zostali znacząco docenieni w publicznej wypowiedzi głowy państwa. Od teraz Polacy dzielą się na zaszczepionych i niezaszczepionych. Trzeba jakoś razem żyć, jakoś wspólnie się zarażać.

Słowa Władysława Frasyniuka związane z wysłaniem żołnierzy do blokady uchodźców spowodowały natychmiastową reakcję szefa MON w postaci zawiadomienia prokuratury. Cywil Frasyniuk (mający za sobą dwa lata zasadniczej służby wojskowej w koszarach) został oskarżony przez cywila Błaszczaka (mającego za sobą tyleż lat kierowania armią zza biurka). Wynik starcia z góry wiadomy. Czyżby?

Aktualne perypetie z Izbą Dyscyplinarną SN to nic innego jak następstwa „reform” autorstwa prezydenta Dudy. Trzymam do dzisiaj bilet kolejowy na wielką demonstrację w Warszawie 20 lipca 2017 roku; cztery dni później – po wecie – nastąpiło uspokojenie nastrojów, ale już potem uchwalono ustawy wydumane w prezydenckiej kancelarii i wspierane przez ministerstwo sprawiedliwości. Obecnie, po czterech latach, mamy ich skutki – spór z Unią. Jego stawką jest powrotny bilet z Brukseli do Warszawy. Zbiorowy. Ziobrowy.

Czy ma jakieś znaczenie okoliczność, że graniczny lockdown wspomagany przez drut kolczasty został wprowadzony na terenach gremialnie głosujących za PiS-em? To się okaże podczas debaty sejmowej nad uchyleniem / utrzymaniem stanu wyjątkowego. I pytanie, kto, prócz partii rządzącej, udzieli wsparcia tej decyzji? Bielan – na 100%, Kukiz – tak samo, ludzie Bosaka – 99 %.

Jedne instytucje prawne powstają na naszych oczach (np. leasing), inne – powoli kończą byt. Kto jeszcze pamięta termin „emfiteuta”? Było w Polsce tychże emfiteutów dobrych kilkaset tysięcy, a może więcej. Któż się ukrył za tym słowem? Ano użytkownik wieczysty.

Autorem przechwałek, że „ma tak wygimnastykowany umysł, iż mylić się nie może” był prezydent Ignacy Mościcki. Są odnotowane w pamiętnikach Stanisława Grabskiego, który spotkał się z nim dwa miesiące przed wybuchem wojny.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu – autor książek „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą”, „Opis krainy Gog”, „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments