Marcjanna Dębska, Michał Gajdus: Trybunał Sprawiedliwości UE – adwokaci wyjaśniają przed rozprawą 6 lipca

4.4
(7)

W nawiązaniu do komunikatu PAP

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C652968%2C6-lipca-w-trybunale-sprawiedliwosci-ue-rozprawa-ws-wylaniania-sedziow-sn

uprzejmie informujemy, że rozprawa przed Wielką Izbą TSUE wyznaczona jest na 14:30. Sprawa ta jest o tyle ważna, że po raz pierwszy TSUE może orzec o bezpośrednim skutku art. 19 TUE. Dlaczego to takie ważne?

Po pierwsze, będzie to oznaczać, że uzyskamy potwierdzenie niezależności sądownictwa, w tym [że] prawidłowości powoływania sędziów, nie są wyłącznie sprawą krajową, ale są elementem porządku unijnego, w tym podstawowych wartości, na których oparta jest UE.

Po drugie, będzie to kolejny, niestety niechlubny, wkład polskich problemów z praworządnością w rozwój precedensowego orzecznictwa luksemburskiego.

Z tego co nam wiadomo, KRS reprezentował będzie m.in. sędzia Jarosław Dudzicz, w którego sprawie toczy się postępowanie prokuratorskie dotyczące wpisów obrażających osoby narodowości żydowskiej.

Nie bez znaczenia jest również, że sędzia wybrany w kwestionowanym konkursie do Izby Karnej to sędzia [Wojciech] Sych, który orzekał pomimo wydania zabezpieczenia przez NSA. To również ten sam sędzia, który w maju 2019 został sędzią TK. Obecnie jest również członkiem PKW.

Warto przypomnieć, [że] Prezydent RP zignorował zabezpieczenia NSA, które wstrzymywały wykonalność uchwał rekomendujących kandydatów. Jest to okoliczność, którą z pewnością podniesiemy na rozprawie.

 W tej sprawie po stronie uczestników występują adw. Marcjanna Dębska oraz adw. Michał Gajdus.

Adw. Marcjanna Dębska

Adw. Michał Gajdus

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.4 / 5. Vote count: 7

No votes so far! Be the first to rate this post.

5 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments