Okiem sędziego: Ku nauce prof. Pawła Czubika, rejenta

2.5
(13)

https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/sedzia-ukarana-upomnieniem-za-bledne-zastosowanie-przepisu,389613.html

Prof. Paweł Czubik, do niedawna notariusz, obecnie podający się za sędziego Sądu Najwyższego, był sprawozdawcą w sprawie, w której ukarano panią sędzię. Ukarano za to, że odwołując się do Konstytucji wydała orzeczenie w duchu szerokiego rozumienia prawa do obrony. Dla każdego, kto obiektywnie, rozsądnie i bez uprzedzeń oceniałby to orzeczenie, jest oczywiste, że nie było tu nic do roboty ani dla rzecznika dyscyplinarnego ani tym bardziej dla sądu dyscyplinarnego, a już najmniej dla gremium uważającego się – z sobie znanych powodów – za legalnie ustanowioną izbę Sądu Najwyższego.

Pan profesor Czubik uzasadniając kuriozalny werdykt składu trzech osób ubranych w togi przynależne sędziom Sądu Najwyższego był łaskaw stwierdzić, iż: Kara upomnienia ma charakter wychowawczy i zapobiegawczy w odniesieniu do środowiska sędziowskiego. Jest to właściwa reakcja władzy na naganne postępowania sędziów.

Panie rejencie Czubik! (pozwalam sobie na ten grzecznościowy tytuł, bo wykonywał Pan zawód notariusza, zaś za sędziego Sądu Najwyższego szacunek dla Konstytucji nie pozwala mi Pana uznać)

Kara, którą gremium w którym Pan zasiadał, wymierzyło pani sędzi z Gorzowa Wielkopolskiego nie spełni Pana oczekiwań. Ta szykana, bo na miano kary nie zasługuje dolegliwość wymierzona przez osoby nieuprawnione do orzekania, utwierdzi ogół sędziów w czymś zgoła odmiennym. Otóż zupełnie jasno jawi się konieczność zagwarantowania, zarówno Panu osobiście jak i pozostałym osobom podającym się za sędziów SN, uczciwej oceny obecnych poczynań, z zapewnieniem pełnego prawa do obrony w postępowaniu przed legalnie ustanowionym sądem dyscyplinarnym.

P.S. Tak odczytuję wychowawcze i zapobiegawcze znaczenie dolegliwości wymierzonej bezpodstawnie sędziemu za stosowanie prawa.

Okiem sędziego

*Autor blogu jest sędzią w jednym ze stołecznych sądów. Publikujemy za jego zgodą.

**Od Redakcji: tytuł zmieniony przez redakcję.

***Od Redakcji: pytanie do pana profesora Czubika: Jaką władzę miał na myśli: czy w sensie potocznym – władzę polityczną, w polskim przypadku Centralny Ośrodek Dyspozycji Politycznej, Warszawa, ul. Nowogrodzka 84/86?

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 2.5 / 5. Vote count: 13

No votes so far! Be the first to rate this post.

3.4 5 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments