Wniosek Lecha Kaczyńskiego do Trybunału Konstytucyjnego zaskarżający ustawę o SKOK, wniosek B. Komorowskiego oraz postanowienie i wyrok z 12 stycznia 2012 r.

0
(0)

W związku z postawieniem skandalicznych zarzutów poprzednim szefom Komisji Nadzoru Finansowego oraz haniebnymi wypowiedziami polityków PiS – Zbigniewa Ziobry i Jarosława Kaczyńskiego – przypominamy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o kontrolę prewencyjną ustawy o SKOK, złożony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego (według obiegowej informacji sporządzony przez dr. Andrzeja Dudę) oraz wniosek prezydenta Bronisława Komorowskiego wycofujący większą część zarzutów poprzednika.
Wyrok w sprawie Kp 10/09 z uzasadnieniem i zdaniami odrębnymi jest dostępny pod linkiem, podobnie jak i wcześniejsze postanowienie TK w związku z wnioskiem B. Komorowskiego.

TK_SKOK_Kp_10_09_Prezydent_2009_11_30_ADO_sl
TK_SKOK_Kp_10_09_Prezydent_2011_03_03

Przy okazji przypomnijmy, że o SKOK-ach wypowiadał się nie tylko Trybunał Konstytucyjny, ale także Sąd Najwyższy, który np. w 2015 roku orzekł, że wybór w 2012 roku Grzegorza Biereckiego, wieloletniego prezesa Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej na prezesa rady nadzorczej KSKOK był niezgodny z prawem spółdzielczym i oddalił skargę kasacyjną.

Zainteresowanych losami nowelizacji ustawy o SKOK, realizującej wyrok Trybunału, odsyłamy do relacji w Obserwatorze Konstytucyjnym (serwisie zlikwidowanym 20 grudnia 2016 roku przez STK Julię Przyłębską).

Przypominamy, przy okazji, że osobliwe zainteresowanie Lecha Kaczyńskiego dla SKOK miało dłuższą historię – był współautorem pierwszej ustawy o SKOK-ach z 1995 roku, a potem założycielem i przewodniczącym Rady Fundacji, założonej przy Krajowej SKOK.

 

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments