Radomscy sędziowie też się sprzeciwiają…

0
(0)

UCHWALA Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Radomskiego z dnia 21 grudnia 2017r.

Sędziowie Sądu Okręgowego w Radomiu oraz przedstawiciele Sędziów Sądów Rejonowych w Grójcu, Lipsku, Kozienicach, Przysusze, Radomiu, Szydłowcu i Zwoleniu wyrażają zdecydowany i stanowczy sprzeciw wobec odwołania przez Ministra Sprawiedliwości w trakcie kadencji prezesów i wiceprezesów Sądu Okręgowego w Radomiu i Sądu Rejonowego w Radomiu, bez podania uzasadnienia podjętych decyzji.

Takie arbitralne działanie rujnuje państwo demokratyczne, godzi w zasadę jawności życia publicznego i transparentności podejmowanych decyzji personalnych, których motywy powinny być znane nie tylko środowisku sędziowskiemu, ale przede wszystkim opinii publicznej. Decyzje Ministra Sprawiedliwości wpisują się w niekonstytucyjne działanie władzy wykonawczej i zmierzają do podporządkowania sądów tej władzy. Niszczą niezależność i niezawisłość sądów. Stwierdzamy, że wydanie decyzji bez uzasadnienia i przekazanie jej drogą faksową naruszyło wszelkie powszechnie uznawane standardy państw demokratycznych i złamało dobre obyczaje. Taka forma decyzji stanowi jedynie komunikat. Ten sposób postępowania jest przejawem lekceważenia zarówno całej władzy sądowniczej, jak i osób pełniących funkcje publiczne prezesów i wiceprezesów sądów.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Radomiu uważa za uwłaczające etyce i godności urzędu sędziego działania wszystkich tych sędziów, którzy podjęli się nieformalnego ustalania kandydatur na miejsce legalnie wybranych organów sądowych. Apelujemy i wzywamy wszystkich sędziów do nieuczestniczenia w tego rodzaju postępowaniach. Działania takie naruszają ślubowanie sędziego. Przyjęcie propozycji objęcia zwolnionych stanowisk jest działaniem niegodnym sędziego. Jedynym rozsądnym wyjściem z tego rodzaju sytuacji jest rezygnacja przez te osoby, które takie stanowiska objęły. Wzywamy do podjęcia takich decyzji.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments