Mateusz Zaremba: Kto kandyduje w wyborach samorządowych? – analiza forumIdei Fundacji Batorego

0
(0)

W wyniku nadchodzących wyborów samorządowych obsadzonych ma zostać 46 558 stanowisk – prezydentów, burmistrzów, wójtów, radnych sejmików wojewódzkich, radnych powiatów i radnych rad gmin. Kto ubiega się o te stanowiska? Publikujemy analizę kandydatów i kandydatek w wyborach samorządowych na podstawie danych PKW autorstwa dr Mateusza Zaremby przygotowaną dla forumIdei Fundacji Batorego.

Statystyczny kandydat w wyborach samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia 2024 jest mężczyzną w średnim wieku, legitymującym się wyższym wykształceniem i nie należącym do partii politycznej.

W wyborach, w których z powodów natury elekcji nie ma obowiązującej od 2011 roku gwarancji kwot (35% udziału obu płci), czyli w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast udział kobiet jest mniejszy. Niezależnie od typu urzędu kandydatek jest około 20%, zaś najwięcej kobiet ubiega się o funkcję wójta.

O stanowisko prezydenta miasta średnio ubiega się 4,7 kandydatów. Najwięcej, bo aż 9,86 kandydatów stara się o statystyczną posadę radnego sejmiku wojewódzkiego. Kandydatów jest wielu, choć warto zauważyć, że w 411 przypadkach o urząd ubiega się tylko jedna osoba.

Wybory samorządowe są elekcjami, w których udział partii politycznych jest mniejszy. Większość komitetów nie jest powiązanych z partiami politycznymi. Aż 256 komitetów wyborczych zawiązały organizacje społeczne i stowarzyszenia lokalne.

M.Zaremba_Kto.kandyduje.w.wyborach.samorzadowych

batory.org.pl

Zdjęcie ilustrujące: Wybory samorządowe w 2018 r. Autor: Silar. Źródło: Wikimedia Commons.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments