Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: WZORZEC UMOWY 

5
(2)
Wzorzec, a wzór nie wystarczy? Skąd taki wybór? Czy szło o surowe podkreślenie ważności umów powtarzalnych (o.w.u. w ubezpieczeniach)? Trudno orzec.
Znowu razem – Konfederacja i PiS wspólnie głosują za votum nieufności dla ministra Bodnara. Żenada wpisana w federację ugrupowań, na co dzień udających obcość.
Okresy przejściowe w Belwederze: Wojciech Jaruzelski był prezydentem 17 miesięcy (VII.1989 r.-  XII.1990 r.), Andrzej Duda będzie nim jeszcze przez 20 miesięcy.
Rano, 16 lutego, rosyjska rakieta spadła na ukraiński Myrhorod, rodzinne strony Gogola. Tego samego dnia po południu dotarła do nas wiadomość o śmierci Aleksieja Nawalnego w polarnej tiurmie.
Z uwag Petrusa Suma o planowanej nowelizacji ustawy o KRS wybrałem jedną. Otóż zdaniem mego korespondenta jest „niedopatrzeniem (może celowym)” brak w treści rządowego projektu „rozstrzygnięcia o wyłączeniu z kandydowania i z głosowania neosędziów, to zaś jawi się jako konieczne.” Tak, to kwestia, przed którą – prędzej czy później – nie da się uciec.
Emigracja, Londyn, 10.XI.1944 r. Fragment mowy ministra sprawiedliwości prof. Wacława Komarnickiego: „Prawdziwa, rzetelna, całkowita niezawisłość sądów jest fundamentem wolności obywatelskiej, wszystkie bowiem swobody i prawa obywatelskie stają się pustym dźwiękiem, pozbawionym praktycznego znaczenia, jeżeli na straży ich nie stoi niezwisły sąd.”
Czy ten dziewięćsił przeszedł zwycięsko próbę zapisania V? Proszę sprawdzić:
L    I    T
E   R   A
F   A    Ł
Uaktywniło się zrzeszenie „Sędziowie RP”. Ci nominaci Ziobry są w sądownictwie, niczym PiS w polityce. Pewno niedługo przejdą do podziemia.
Morał książki jest następujący: ani sędziego, ani wyroku”. To zdanie pochodzi z opowiadania Issaca Bashevisa Singera „Ostatni demon”. Bezrobotny wysłannik piekieł, ukrywający się na strychu, tak właśnie podsumował jedyną dostępną mu lekturę, której tytułu… nie poznajemy.
Odnotowałem przez 8 laty (25.II.2016 r.): „Ułaskawiony Kamiński przysięgał z ręką na sercu, że niedawno widział listę 48 inwigilowanych dziennikarzy”. Pasują do tego słowa Prousta: „Czasami przyszłość mieszka w nas bez naszej wiedzy, i słowa nasze, myśląc, że kłamią, kreślą bliską rzeczywistość”. Niebawem poznamy długość listy Pegasusa.
Wyjątek – wcale uniwersalny – z „Kronik” Długosza: „tym bardziej pełni kłamstwa, im bardziej dalecy od prawdy”. I to samo po łacinie: tanto pleniores mendacii quanto inaniores veritate.
Yahoosi – plemię z „Przygód Gulliwera”. Bohater dotarł do nich, gdy zbuntowana załoga statku  wyrzuciła go na nieznany ląd, co miało mu się przydarzyć 9 maja 1711 r. (fantastyczna historia). W Anglii panowała wtedy królowa Anna, u nas zaczynały się rządy Sasów (historia w fantastyce).

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, autor m. in. powieści osadzonej w realiach PRLNiepoprawni. Śpiewnik prozą”, członek PEN Clubu
Zdjęcie ilustrujące: Wacław Komarnicki
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments