Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: ODRZUCENIE SKARGI 

0
(0)
Odrzucenie skargi przez Sąd Najwyższy oznacza, że sprawa nie może być podrzucona innemu sądowi.
Dwoi się, troi premier Morawiecki… Gani prezydenta w Kijowie, nie odpuszcza kanclerzowi w Berlinie, gromi Unię w Brukseli, blokuje granicę ze Słowacją, kandyduje w Katowicach. I do tego jeszcze codzienna urzędnicza harówa i obrona majątku żony.
Rok 1968 – gdyby ktoś z młodych chciał poznać atmosferę tamtego czasu – odtwarza się w napaściach na Agnieszkę Holland i jej film. To samo chamstwo. Ta sama dziadowska argumentacja.
Z informacji rządowych wynika, że lewych wiz wydano tylko 268, zaś wedle opozycji – co najmniej tysiąc razy więcej. Liczba oficjalna jest niepokojąco podobna do minusowej temperatury w Kosmosie (-270ºC) – powstała najpewniej z wpatrywania się nie w niebiosa, lecz w sufit. Przyszłość pokaże, skąd ta kosmiczna różnica. Mrożąc emocje, stawiam na średnią: około 135 tysięcy.
U Márai`a jest niewiele bezpośrednich odniesień do Rosji – czyni to raczej w impresjach z lektur. „Dziennik”, jesień 1970 r.: „To, co Hesse złowróżebnie nazwał „ukaramazowieniem Europy”, jest fatalnym procesem. Bo komuniści pewnego dnia znikną ze sceny świata, ale Rosjanie, niestety, zostaną. A to niebezpieczny naród, bo ma »poczucie winy« i dlatego sądzi, że może sobie na wszystko pozwolić; najwyżej pożałuje”.
Close reading – gdybym miał to sam przetłumaczyć, wybrałbym „czytanie z bliska”. Tymczasem oznacza to „uważne czytanie”, co polecam Państwa (i swojej) uwadze.
El-cztery w niczym nie przypomina L-4… Ja zaś przypominam, że w okolicach 9 i 10 października rozpocznie się wysyp „profilaktycznych” zachorowań wielu urzędników publicznych.
Najbliższe wybory to nie tylko październik 2023 r. Prócz nich mamy: wybory samorządowe (po 30 kwietnia 2024 r.), eurowybory (czerwiec 2024 r.), a później – wybory prezydenckie (sierpień 2025 r.). Te terminy to kolejne stopnie schodów polskiej demokracji. Byle nie wiodły do piwnicy.
Irytacja i rozgoryczenie przebija z ostatniego maila Petrusa Suma: „Mędrcy wciąż się dziwią, że znaczna część Polaków jest skłonna popierać antydemokratyczną kleptokrację, i wiążą to z brakiem ich dostępu do obiektywnych informacji. Ja mam o rodakach zdanie zdecydowanie gorsze: po prostu nie zależy im na wolności i demokracji, a satysfakcję sprawia im, że prostacka władza pomiata lepszymi od nich. Jako szczery demokrata i zwolennik równości wszystkich ludzi konstatuję to z bólem”.
Era – bez niej trudno byłoby podzielić historię. Ile pokoleń na nią się składa, ile wieków? Oto jedna z prób odpowiedzi:
S  T  O
Ż  Y  Ć
E  R  A
Sztuczna inteligencja jest obecnie używana w kampanii wyborczej. Jak mówią znawcy, potrafi ona – niczym podpowiadacz z nawigacji samochodowej – szybko się odnaleźć i wybrać właściwe miejsce. Niżej – na zasadzie przeciwności – opisałem przykład, gdzie nie decydowała AI, ale człowiek, i to suwerennie.
Kandydat na posła i wiceminister – Janusz Kowalski zapowiedział, że wniesie o likwidację wyborczych preferencji dla mniejszości niemieckiej. Na miejsce wygłoszenia swych impertynencji wybrał Opole. Suwerenna Polska w działaniu na Opolszczyźnie.
Antypartia – to jeden z komitetów wyborczych. Duch anarchii jest wpisany w nazwę jasno i szczerze. W odróżnieniu od komitetów z mianami jaśniejącymi od nieprawdy lub przechwałek.
Rozterki przeszłości i ich „zatarcie”, także dokonanie „pełnego zjednoczenia narodowego” pojawiły się w preambule prezydenckiego dekretu z 31.10.1939 r. „O amnestii dla byłych więźniów brzeskich”. Dziennik Ustaw wydany już we Francji, w Angers, miał numer 100, zaś dekret – 1000.
Golo Mann w „Niemieckich dziejach w XIX i XX wieku”, ilekroć odnosił się do osoby Adolfa Hitlera w okresie od objęcia przezeń rządów (30.1.1933 r.) do klęski III Rzeszy, używał konsekwentnie skrótu H. – nie A.H., ale H.
Ignacego Mościckiego syn – Michał, był posłem nadzwyczajnym i ministrem pełnomocnym w Brukseli do 15.12.1939 r. Ze stanowiska odwołał go następca ojca – prezydent Władysław Raczkiewicz.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu
Ilustracja: Hermann Hesse w kapeluszu panama, 1912. Autor: Hans Sturzenegger (1875-1943)
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments