Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: KSIĘGI WIECZYSTE

0
(0)

Księgi wieczyste – poprzez swoją nazwę – rzucają promień metafizyki na tę dziedzinę praktycznego prawa, od której – z racji obrotu nieruchomościami – oczekiwany jest przyziemny konkret. Jakże mocno ugruntowany dysonans!

Surowe oblicza rejentów przy odczytywaniu aktów notarialnych, ich powaga przy składaniu podpisów… To wszystko nie zmienia faktu, że samorząd notariuszy jest najmniej czynny pośród grup prawniczych walczących w obronie praworządności.

Istnieją zawody – pisze Maria Ossowska w „Normach moralnych” – „w których przewiduje się z góry odchylenia od prawdy”. Jakież profesje podała za przykład? Dyplomatów i twórców reklam. Uff…

Ę pojawia się siedmiokrotnie w preambule naszej Konstytucji. Liczyłem z żoną trzy razy – tak nam wyszło…

Gadomski rozmawia z Balcerowiczem… Wywiad „Czy Tusk wie, co mówi”, w którym redaktor pyta profesora o ocenę programu opozycji (GW z 4-5.III. br), wart jest uważnej lektury oraz… wycięcia w celu przechowania. Nie tylko z uwagi na zalecane cięcia w celu uniknięcia stagflacji.

Immanentny, czyli wpisany do samego środka, spór zaczyna toczyć trybunał Julii Przyłębskiej. Jego zapowiedzią jest nawet adres. Szach na Szucha?

W północnej Rumunii, w mieście Syhet (przyznaję ze skruchą, że rozpocząłem od szukania Máramarossziged na mapie współczesnych Węgier) sądzono naszych legionistów za to, że w lutym 1918 r. pod Rarańczą przedarli się przez linię frontową do Korpusu Polskiego w Rosji. Lista oskarżonych z brygady gen. Hallera obejmowała dwieście osób (w tym sześć kobiet-pielęgniarek), prokurator żądał dla wszystkich kary śmierci, tymczasem cesarz Austrii… Tym, którzy sprawy nie znają, przekażę jej epilog …. za pół roku, w 105 rocznicę tamtego wyroku.

Ilu ludzi pracowało w słynnym III Wydziale, który w czasach caratu węszył za opozycją? Zaczęło się od szesnastu żandarmów, a skończyło na….? Proszę rozwiązać historyczne zadanie, mnożąc razy trzy i odejmując dwa. Jeśli wyszło czterdzieści sześć, jest to wynik prawidłowy. To ci dopiero rozrzutność!

E-mail mego fachowego kolegi (część I): „Europejski Trybunał Praw Człowieka właśnie zakomunikował rządowi polskiemu, że przyjął do rozpoznania w sumie 36 skarg, w których kwestionuje się status sędziów (w tym Małgorzaty Manowskiej) rekomendowanych przez – sprzecznie  z Konstytucją ukształtowaną – Krajową Radę Sądownictwa Prezydentowi RP, a on, w wykonaniu politycznego zamówienia, bezrefleksyjnie ich powołał”.

Cytat z „Archipelagu Gułag” Sołżenicyna: „O, wy mistrzowie w sztuce pustoszenia kwitnących krain!”. Mówił o bolszewikach, a nam pasuje to do Rosjan w Ukrainie.

Zakończenie e-maila mego fachowego kolegi (część II): „Równocześnie dowiadujemy się, że ta sama niby-Rada rekomenduje do awansu na wyższe stanowisko sędziego, który zasłynął przed laty z ułatwienia zdania egzaminu zawodowego córce osławionego prokuratora Piotrowicza. O tempora, o mores!”. Mój komentarz: 33% społeczeństwa nadal to lubi.

Yorkshire jest jedynym angielskim hrabstwem z nazwą, która zaczyna się na Y. Ale czemu jego mieszkańcy mają na Wyspach prym jako obiekt dowcipów? Oto jest pytanie.

Socjalizm prawniczy – cóż to za termin? Szczegóły w książce „Socyalizm prawniczy” pióra Jana Kucharzewskiego (1876-1952), wybitnego polskiego historyka, polityka i pisarza. Dzieło wydane w 1906 jest krytycznym omówieniem teorii „szukania w prawie pierwiastków i przesłanek ustroju kolektywistycznego” i postulatów „przyćmionych mgłą metafizyczną, która przez prace marksistów przedostała się tu jako spuścizna po śp. Heglu”.

To dlaczego świadek nie próbował ich powstrzymać? Przecież świadek widział, jak oni się tłuką tymi krzesłami po głowach… – spytał sędzia. Świadek: Było zamieszanie, nie miałem do tego głowy, a poza tym… nie było wolnych krzeseł.

Elul – w kalendarzu żydowskim – to środek lata, a że teraz wiosna, to nie ma rady: w najlepsze trwa adar.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu
www.marian-sworzen.pl

Zdjęcie ilustrujące: Karta z księgi tabularnej dóbr Wzdów w Sądzie Rejonowym w Brzozowie. Źródło: Wikipedia.org. Autor: Baliw

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments