Dorota Przerwa: Grupa Granica. Na granicy polsko-białoruskiej w październiku i listopadzie

0
(0)

Dotarli z pomocą humanitarną do ponad 600 osób, pomocy medycznej udzielili ponad 100 osobom, udokumentowali 200 wywózek – Grupa Granica opublikowała raport z działalności w październiku i listopadzie 2022.

Jak czytamy w raporcie, między 1 października a 30 listopada:
– Grupa Granica otrzymała prośby o pomoc humanitarną od 1104 osób,
– udało się dotrzeć z pomocą humanitarną do 629 osób,
– udzieliła pomocy prawnej 16 osobom,
– udzieliła specjalistycznej pomocy medycznej 118 osobom,
– udokumentowała 200 wywózek,
– zarejestrowała zaginięcie 21 osób.

Od początku kryzysu humanitarnego potwierdzonych zostało przynajmniej 28 ofiar śmiertelnych po obu stronach granicy – czytamy w raporcie.

Wśród osób, które zwróciły się z prośbą o pomoc humanitarną do Grupy Granica w październiku i listopadzie, prawie ¼ (241 osób) to Syryjczycy i Syryjki.

Drugim najczęściej występującym krajem pochodzenia był Jemen, skąd na granicę dotarło 105 osób, którym Grupa udzieliła pomocy. Trzecią najliczniejszą grupą były osoby pochodzące z Demokratycznej Republiki Konga (85 osób).

Poza tym wśród przekraczających granicę znajdowały się obywatelki i obywatele m.in. Kamerunu, Republiki Konga, Etiopii, Sudanu, Iraku, Erytrei, Wybrzeża Kości Słoniowej i Somalii. W większości są to kraje, w których od lat trwają konflikty i kryzysy, co zmusza coraz więcej osób do poszukiwania bezpiecznego życia gdzieś indziej.

Polskie sądy już w co najmniej ośmiu sprawach stwierdziły, że sposób zawracania migrantów i migrantek do Białorusi jest niezgodny z prawem. W październiku i listopadzie wydały kilka ważnych orzeczeń sądowych. M.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku zdecydował 27 października, że Straż Graniczna naruszyła zasadę non-refoulement zawracając szesnastoletniego Syryjczyka do Białorusi.

Dorota Przerwa

sprawozdanie-grupy-granica-pazdziernik-listopad_1

obywatele.news

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments