Włodzimierz Wróbel: Czy jeśli jakiś organ ma w nazwie „sąd”, to może orzekać w każdej sprawie?

5
(4)

Na stronach Sejmu opublikowano projekt ustawy dotyczącej sądów. Okazuje się, że Naczelny Sąd Administracyjny nie tylko ma badać sprawy dyscyplinarne asesorów i sędziów sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego, ale jeszcze orzekać w sprawie wyłączania sędziów sądów powszechnych i Sądu Najwyższego od rozpoznawania spraw. Niestety, i [w] tym zakresie brak projektu zmian w Konstytucji. Równie dobrze można byłoby te sprawy przekazać do Trybunału Stanu albo Trybunału Konstytucyjnego.

Pomysłodawcy projektowanych zmian uznali chyba, że jak jakiś organ ma w nazwie „sąd” to może orzekać w każdej sprawie. Być może w kolejnej propozycji Naczelny Sąd Administracyjny będzie mógł orzekać karę dożywocia za zbrodnie albo będzie mógł uniewinniać polityków od zarzutu popełnienia przestępstwa? Czemu nie?

Bez zmiany art. 184 Konstytucji RP, który określa, co może robić Naczelny Sąd Administracyjny, te wszystkie propozycje są w sposób oczywisty sprzeczne z Konstytucją. Jeżeli Konstytucja określa kompetencje danego organu, to ich rozszerzenia w drodze ustawy można dokonać tylko wówczas, gdy wyraźny przepis Konstytucji na to zezwala. Gdyby było inaczej, to każdą ustawą można by dowolnie zmienić konstytucyjny ustrój państwa (np. przewidując, że to NSA będzie dymisjonować członków rządu).

Jak wynika z uzasadnienia projektu ustawy „wzbogacającej” Naczelny Sąd Administracyjny o nowe kompetencje, proponowane zmiany mają odblokować unijne fundusze, usuwając zastrzeżenia do naruszeń zasady praworządności. Nie da się jednak przywracać praworządności naruszając obowiązującą Konstytucję. Unijni urzędnicy mogą nie znać jej treści, ale musieli ją znać projektodawcy.

PS.
Skądinąd ciekawe, co o tym wszystkim myśli Prezes NSA.

PS2. Pojawiło się jeszcze jedno wyjaśnienie projektu. Możliwe, że według pomysłodawców, sądy są już po prostu częścią administracji publicznej zarządzanej przez polityków. A Naczelny Sąd Administracyjny, zgodnie z treścią art. 184 Konstytucji RP sprawuje kontrolę nad tą administracją. Wtedy wszystko pasuje…

Włodzimierz Wróbel

Opinię tę Autor opublikował wcześniej na swoim profilu FB

Tytuł od redakcji Monitora

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 4

No votes so far! Be the first to rate this post.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments