Zastępca RPO pisze do Komendanta Stołecznego Policji, a Rzecznik – do Komendanta Głównego

5
(3)

10 października, w kolejną „miesięcznicę” policja uniemożliwiła kontrmanifestację na Pl. Piłsudskiego w Warszawie, gdzie po raz  150 Jarosław Kaczyński wraz z „elitą” władzy PiS czcił pamięć swojego brata i niektórych ofiar katastrofy w Smoleńsku. Spontaniczne zgromadzenie przeciwników Jarosława Kaczyńskiego zwołane przez Lotną Brygadę Opozycji starało się manifestować swój sprzeciw. Funkcjonariusze policji użyli siły.

W związku z tym wydarzeniem dr Stanisław Trociuk, zastępca RPO w piśmie do nadinspektora Pawła Dzierżaka, Komendanta Stołecznego Policji przywołał list Marcina Wiącka do gen. inspektora Jarosława Szymczyka, w którym autor przypominał o konieczności ochrony przez policję nie tylko  uczestników zgłoszonej manifestacji, ale także praw obywateli uczestniczących w kontrmanifestacji. Pisał:

Prawo do kontrdemonstracji obejmuje prawo do jednoczesnego, pokojowego manifestowania w zasięgu wzroku i słuchu ze zgromadzeniem pierwotnie zgłoszonym, także w ramach zgłoszonego miejsca lub trasy tego zgromadzenia. Całkowite uniemożliwienie organizacji lub przebiegu kontrdemonstracji jest nielegalne. Kontrdemonstracji nie można rozwiązać, jeśli jej charakter jest pokojowy. Ewentualność zagrożenia użycia przemocy lub agresji nie jest wystarczająca dla podjęcia decyzji rozwiązania zgromadzenia.
Funkcjonariusze Policji powinni uwzględniać obowiązek ochrony praw obu demonstrujących grup i poszukiwania rozwiązań umożliwiających co do zasady odbycie obu demonstracji jednocześnie.

Do_KSP_kontrmanifestacja_smolenska_21.10.2022

Poniżej – publikujemy ubiegłoroczne pismo prof. Marcina Wiącka, Rzecznika Praw Obywatelskich do Komendanta Głównego Policji. Może przeczytają je także inni oficerowie policji, a także prokuratorzy, którzy będą rozpatrywać doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez policjantów, złożone przez członków Lotnej Brygady w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Śródmieście:

Do_KGP_zgromadzenia_spontaniczne_22.11.2021

Zdjęcie ilustrujące: Arkadiusz Szczurek, po odebraniu mu przez funkcjonariuszy megafonu. kadr z filmu na profilu FB Lotnej Brygady Opozycji

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments