Oświadczenie senatorów w sprawie obrony wolnych mediów w Polsce

0
(0)

My, senatorowie demokratycznej większości w Senacie, nie poprzemy zmiany ustawy o radiofonii i telewizji, zwanej „Lex TVN”. Uważamy bowiem, że ustawa ta łamie podstawowe wartości państwa prawa, na których zbudowana jest Rzeczpospolita Polska.

Wolność słowa i pluralizm mediów są fundamentami demokracji, zapisanymi w Konstytucji RP. Polacy mają do nich prawo i chcą mieć wybór źródeł informacji. Nie tak dawno odrzucili komunizm budowany na monopolu środków przekazu. Jedynym celem uchwalonej przez PiS, z pogwałceniem regulaminu Sejmu, ustawy „Lex TVN”, jest pozbawienie Polaków prawa do wolności słowa i przejęcie kontroli przez partię rządzącą nad kolejnym, po mediach publicznych i gazetach grupy Polska Press, ważnym medium niezależnym. Demokratyczna większość w Senacie nie zgodzi się na to bezprawie, faktycznie prowadzące do powrotu w Polsce cenzury. Sprzeciwiamy się budowie systemu władzy autorytarnej, pozbawionej kontroli ze strony wolnych mediów, niezawisłych sędziów oraz społeczeństwa obywatelskiego.

Po drugie, „Lex TVN”, który ma doprowadzić do zniszczenia niezależnej telewizji i przejęcia jej przez podmioty zależne od władzy, narusza zaufanie do Polski u naszych partnerów gospodarczych. Psuje klimat współpracy i rodzi niepewność co do bezpieczeństwa ich własności. Ewentualne decyzje zagranicznych inwestorów o wycofaniu się z inwestowania w naszym kraju uderzyłyby w Polaków, polskie miejsca pracy i rozwój Polski. Winę za ten stan rzeczy poniosą wszyscy, którzy poprą tę ustawę. My  tego nie zrobimy.

Po trzecie, ustawa „Lex TVN”, jeśli wejdzie w życie, dramatycznie pogorszy stosunki Polski z USA, które od ponad 30 lat są podstawą naszego bezpieczeństwa. Wzmacnia je nie tylko członkostwo w NATO, ale i obecność w Polsce amerykańskich żołnierzy oraz amerykańskie inwestycje. „Lex TVN” jest więc nie tylko aktem bezprawia i działaniem przeciwko wolności, ale także uderzeniem w bezpieczeństwo Polski. Z uznaniem dostrzegamy ostatnie głosy zza oceanu o znaczeniu sojuszu Polski i Stanów Zjednoczonych, opartego o wspólne wartości i interesy. Uważamy, że wszelkie bezprawne działania naruszające umowy z sojusznikami godzą w polską rację stanu.

Z powyższych powodów my, wybrani przez naród senatorowie Rzeczypospolitej, jesteśmy przeciwni ustawie „Lex TVN”. Jeśli Senat ją odrzuci, apelujemy do posłów, by nie bronili prawa forsowanego w interesie partii rządzącej, ale sprzecznego z interesem narodowym.

Paweł Arndt
Halina Bieda
Ryszard Bober
Marek Borowski
Bogdan Borusewicz
Barbara Borys-Damięcka
Marcin Bosacki
Krzysztof Brejza
Jacek Bury
Alicja Chybicka
Leszek Czarnobaj
Robert Dowhan
Artur Dunin
Jerzy Fedorowicz
Zygmunt Frankiewicz
Stanisław Gawłowski
Beniamin Godyla
Agnieszka Gorgoń-Komor
Tomasz Grodzki
Janusz Gromek
Jolanta Hibner
Danuta Jazłowiecka
Michał Kamiński
Kazimierz Kleina
Bogdan Klich
Andrzej Kobiak
Magdalena Kochan
Agnieszka Kołacz-Leszczyńska
Władysław Komarnicki
Wojciech Konieczny
Krzysztof Kwiatkowski
Stanisław Lamczyk
Jan Filip Libicki
Beata Małecka-Libera
Ewa Matecka
Antoni Mężydło
Gabriela Morawska-Stanecka
Janusz Pęcherz
Marek Plura
Aleksander Pociej
Jadwiga Rotnicka
Sławomir Rybicki
Joanna Sekuła
Adam Szejnfeld
Ryszard Świlski
Wadim Tyszkiewicz
Kazimierz Michał Ujazdowski
Jerzy Wcisła
Józef Zając
Barbara Zdrojewska
Bogdan Zdrojewski
Wojciech Ziemniak

Zdjęcie ilustrujące: Senat RP 6 sierpnia 2021 r.. Autor: Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu RP

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments