Powstaje pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny o niszczeniu państwa prawa i represjach wobec sędziów

5
(4)

Naszymi bohaterami są sędziowie i prawnicy, jedni z wielu najbardziej zaangażowanych w obronę praworządności w Polsce: Igor Tuleya, Dorota Zabłudowska, Krystian Markiewicz, Waldemar Żurek. Jesteśmy dwójką filmowców, absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi. Iwona Harris jest producentką i kierowniczką produkcji, Kacper Lisowski reżyserem, scenarzystą, operatorem. Stworzyliśmy Lollipop Films, by móc kręcić niezależne, zaangażowane filmy – takie jak ten.

W filmie sędziowie nie noszą tóg i łańcuchów, nie są oddzieleni sędziowskim stołem i majestatem urzędu. Widzimy ich na festiwalu rockowym, na spotkaniach z obywatelami i na ulicznych demonstracjach. Jesteśmy u nich w domu, ukazujemy ich od ludzkiej strony, która jest zwykle niewidoczna; słyszymy o ich lękach i obawach.
Przeciw naszym bohaterom kieruje się państwową propagandę, wyzywa z mównicy sejmowej, zastrasza, ściga postępowaniami dyscyplinarnymi i karnymi.

W przeciągu kilku lat pod hasłem reformy systemu sprawiedliwości niezależność stracił Trybunał Konstytucyjny, Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy. Wybuchła afera hejterska, sterowana wprost z Ministerstwa Sprawiedliwości. Uchwalono skandaliczną antysędziowską Ustawę Kagańcową. Nie odbyły się bezprawne nie-wybory za 70 milionów złotych, a w końcu odebrano prawo do aborcji Polkom i Polakom. Miliony ludzi w całej Polsce wyszły na wielomiesięczne protesty, pokazując władzy czerwoną kartkę. Tam, gdzie zawodzą instytucje, zostają tylko ludzie. To sędziowie bronią praw obywateli przed zakusami polityków. To obywatele stają za sędziami by ich w tej walce wesprzeć.

Kiedy państwo staje się anarchistą, trzeba stanąć po stronie zasad. To nasz obywatelski obowiązek i robimy to tak, jak umiemy – z kamerą w ręku. 

Spędziliśmy z naszymi bohaterami prawie 2 lata i zrealizowaliśmy ponad 130 dni zdjęciowych – wszystko własnymi środkami. Na montaż, postprodukcję i promocję środków nam nie starczy.

Zaufały nam największe organizacje społeczne i NGOsy polskie i międzynarodowe: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Amnesty International, KOD, Obywatele RP, Strajk Kobiet, Akcja Demokracja, Wolne Sądy, KOS oraz stowarzyszenia sędziowskie: Iustitia, Themis i prokuratorskie Lex Super Omnia.
Więcej informacji o nas znajdziecie na www.lollipopfilms.pl.

Iwona Harris, Kacper Lisowski

Od Redakcji Monitora: informacja na podstawie prezentacji na portalu zrzutka.pl, który podaje, że z potrzebnych na produkcję filmu 200 tys. zł zebrano dotąd 6%, to jest 13 226 zł.

 

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 4

No votes so far! Be the first to rate this post.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments