Powstała inicjatywa lgbt+prawnicy

0
(0)

Grupa pełnomocniczek i pełnomocników posiadających wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu precedensowych postępowań sądowych dotyczących osób LGBT łączy siły: powstała inicjatywa lgbt+prawnicy.

Chcemy wspólnie chronić jedną z najbardziej dyskryminowanych grup w Polsce. Naszym celem jest wywalczenie równych praw dla osób LGBT+ – mówi adwokatka Emilia Barabasz, lesbijka i inicjatorka lgbt+prawnicy.

W ramach lgbt+prawnicy będziemy monitorować wyroki w sprawach osób LGBT oraz publikować te, które nie są przez sądy upubliczniane. Dzięki temu poszerzymy społeczną bazę wiedzy i wzmocnimy naszą strategię postępowania w walce o ochronę społeczności LGBT+ – dodaje adwokatka Anna Mazurczak.

Inicjatywę tworzą osoby zaangażowane we wszystkie najważniejsze postępowania w sprawach osób LGBT+ w Polsce:

Adw. Emilia Barabasz – partnerka w Kancelarii Barabasz Dębska, obrończyni dwojga zatrzymanych w czasie zgromadzeń solidarnościowych z aresztowaną Margot. Współautorka opinii Naczelnej Rady Adwokackiej do projektu ustawy o związku partnerskim i opinii Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie do projektu ustawy o zakazie praktyk konwersyjnych.

Adw. Karolina Gierdal – koordynatorka Grupy Prawnej Kampanii Przeciw Homofobii, pełnomocniczka pozwanych o naruszenie dóbr osobistych autorów „Atlasu Nienawiści”, koordynatorka grupy obrońców osób zatrzymanych w czasie zgromadzeń solidarnościowych z aresztowaną Margot.

Adw. Jarosław Jagura – wieloletni współpracownik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, reprezentował Fundację w sprawach dotyczących transkrypcji aktów urodzenia i potwierdzenia obywatelstwa dzieci par jednopłciowych przed NSA.

Adw. Paweł Knut – współzałożyciel Kancelarii Knut Mazurczak, pierwszej w Polsce kancelarii specjalizującej się w sprawach osób LGBT+. Koordynator Koalicji na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej, walczącej przed ETPCz o formalizację związków par osób tej samej płci w Polsce. Pełnomocnik w tzw. sprawie drukarza z Łodzi.

Adw. dr Paweł Marcisz – adiunkt w Katedrze Prawa Europejskiego na WPiA UW, pełnomocnik przed WSA i NSA w zakończonych potwierdzeniem obywatelstwa polskiego sprawach dzieci par jednopłciowych. Pełnomocnik prof. Jakuba Urbanika przed ETPC w sprawie o potwierdzenie możliwości zawarcia małżeństwa jednopłciowego za granicą.

Adw. Anna Mazurczak – współzałożycielka Kancelarii Knut Mazurczak, pierwszej w Polsce kancelarii specjalizującej się w sprawach osób LGBT+, wcześniej wieloletnia pracowniczka Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Pełnomocniczka w sprawach Victora i Azary – pozbawionych polskich dokumentów dzieci dwóch par jednopłciowych.

Adw. Małgorzata Mączka-Pacholak – wieloletnia współpracowniczka kancelarii Pietrzak, Sidor & Wspólnicy, specjalizuje się w postępowaniach przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. W ramach Koalicji na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej reprezentuje jedną z par ubiegających się przed ETPC o sformalizowanie związku w Polsce.

R. pr. dr Paulina Pilch – wspólniczka w kancelarii radcowskiej Pilch Wąsik Kancelaria Prawnicza sp.k. w Warszawie, wieloletnia współpracowniczka Fundacji Trans-fuzja. Pełnomocniczka w szeregu spraw dotyczących sądowej korekty płci, w tym uznania wyroków sądów zagranicznych. Doprowadziła do wydania orzeczenia o sądowej korekcie płci uchodźczyni, która nie mogła uzyskać podobnego rozstrzygnięcia w kraju pochodzenia.

R. pr. dr Jakub Pawliczak – adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Autor pionierskiego w Polsce projektu ustawy o równości małżeńskiej. Pełnomocnik w sprawie o uznanie adopcji dziecka przeprowadzonej za granicą przez dwie kobiety pozostające w związku małżeńskim.

Adw. Maria Radziejowska – wieloletnia współpracowniczka kancelarii Pietrzak, Sidor & Wspólnicy. Obrończyni w sprawach karnych. Zajmuje się również sprawą dotyczącą potwierdzenia obywatelstwa polskiego dziecka, które zostało przysposobione za granicą przez osobę będącą w małżeństwie jednopłciowym oraz sprawą o przyznanie renty po zmarłym małżonku tej samej płci przez ZUS.

Postępowania prowadzone są przez pełnomocniczki i pełnomocników w ramach własnych kancelarii lub we współpracy z organizacjami pozarządowymi – Kampanią Przeciw Homofobii, Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Polskim Towarzystwem Prawa Antydyskryminacyjnego, Stowarzyszeniem Miłość Nie Wyklucza, Fundacją Trans-fuzja.

Więcej informacji na stronie: www.prawnicy.lgbt.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments