Rada Wydziału Prawa i Administracji UW przeciw ustawie kagańcowej, z wdzięcznością dla sędziów, broniących niezawisłości sędziowskiej

4.8
(40)

Uchwała Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w związku z projektem nowelizacji ustawy o sądach powszechnych wniesionym do Sejmu 12 grudnia 2019 r.

Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego stwierdza, że niezależność sądów i niezawisłość sędziów są fundamentem demokratycznego państwa prawnego i podstawową zasadą europejskiego ładu ustrojowego wyrażonego w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej. Sprzeciwiamy się wszelkim działaniom godzącym w te zasady, w tym zwłaszcza wniesionemu ostatnio do Sejmu projektowi nowelizacji ustawy o Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw (druk nr 69/IX kadencja Sejmu).

Projekt ten zmierza do dyscyplinowania sędziów stosujących prawo europejskie i respektujących wyroki TSUE z 19 listopada 2019 oraz SN z 5 grudnia 2019 r.

Podobne regulacje nie obowiązują w żadnym z państw europejskiej rodziny i tradycji prawnej.

Wyrażamy wdzięczność wszystkim sędziom, którzy stoją na straży niezależności sądów i bronią niezawisłości sędziowskiej, służąc w ten sposób ochronie praw i wolności obywatelskich. Deklarujemy wsparcie dla ich postępowania.

[Głosowanie: 98 za, 7 przeciw, 13 wstrzymało się]

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.8 / 5. Vote count: 40

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments