Międzynarodowy apel organizacji pozarządowych do Prezydenta RP

0
(0)
Przysięgałeś na Konstytucję – „kartonada” przed Pałacem Namiestnikowskim 11 czerwca 2017. Foto: pr

Ponad 50 organizacji pozarządowych z całego świata apeluje do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o zawetowanie trzech ustaw dotyczących funkcjonowania władzy sądowniczej w Polsce.

W liście otwartym organizacje podkreślają, że nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym kładzie kres niezależności sądownictwa i poważnie narusza zasadę podziału władz, która jest podstawą funkcjonowania demokratycznego państwa prawa.

Kontrowersyjne ustawy

Przyjęta w nocy z piątku na sobotę przez Senat ustawa o Sądzie Najwyższym przewiduje m.in. że kadencje wszystkich sędziów zasiadających w Sądzie Najwyższym zostaną wygaszone z wyjątkiem tych wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości, a następnie zaakceptowanych przez Krajową Radę Sądownictwa i Prezydenta. Ustawa zakłada również utworzenie specjalnej izby dyscyplinarnej, która będzie miała autonomiczny status i będzie rozpatrywała sprawy dyscyplinarne sędziów.

Ustawa o KRS zwiększy wpływ polityków na wybór sędziów – 22 z 25 członków Rady będzie teraz wybierana przez Sejm. Jest to niezgodne z Konstytucją, która przewiduje, że Sejm wybiera do KRS jedynie 4 przedstawicieli. Nowa ustawa zakłada również skrócenie kadencji sędziów, którzy obecnie są członkami KRS. W ocenie HFPC celem tej regulacji jest dążenie do wyciszenia krytyki działań władzy publicznej wyrażanej przez Radę, zaś wskazane uzasadnienie – zmiana trybu wyboru członków KRS – jest jedynie pretekstem mającym to umożliwić. Więcej informacji o ustawie dostępnych jest tutaj.

Z kolei ustawa o ustroju sądów powszechnych pozwala Ministrowi Sprawiedliwości na odwołanie wszystkich prezesów sądów z zajmowanych stanowisk, a następnie arbitralne powołanie nowych prezesów bez potrzeby przeprowadzenia jakichkolwiek konsultacji z sędziami danego sądu. Więcej o ustawie można przeczytać tutaj.

Apel o weto

„Dla wielu z nas, aktywistów pracujących na rzecz praw człowieka i procesu demokratycznego, Polska była wzorem pokojowego przejścia do rządów prawa i ochrony praw podstawowych. Rozwijający się od 2015 r. kryzys konstytucyjny poważnie naruszył rolę Polski jako lidera demokratycznych zmian w regionie” – napisali w liście reprezentanci organizacji pozarządowych.

Dokument zakończony jest apelem o zawetowanie ustaw naruszających fundamenty władzy sądowniczej w Polsce „To od Pana zależy teraz utrzymanie prawa do sprawiedliwego procesu w ramach systemu sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej” – czytamy w liście.

List organizacji dostępny jest tutaj.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments