Pelikán dla Rzeplińskiego

0
(0)

12 grudnia 2018 w auli im. Vaclava Havla na Wydziale Filozofii Uniwersytetu im. Paleckiego w Ołomuńcu odbyło się wręczenie profesorowi Andrzejowi Rzeplińskiemu przyznawanej przez dwumiesięcznik „Listy” Nagrody Pelikana 2018. Wyrażono w ten sposób uznanie dla prof. Rzeplińskiego za jego pracę w czasie kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz zaangażowanie w życie publiczne w Polsce. Czesi chcą w ten sposób pokazać polskim demokratom i zwolennikom Państwa jako wspólnoty, że śledzą i oceniają. Jednocześnie zwracają uwagę na ważność debaty o zaufaniu dla instytucji państwowych oraz przypominają, jak ta debata jest ważna także dla czeskiego państwa. Bez zaufania i porozumienia w instytucjach państwowych nigdy nie będzie zaufania i porozumienia dla liberalno-demokratycznego państwa jako całości. Bez zaufania nie przekona się społeczeństwa, by uznało państwo za swoje i by chciało występować w jego obronie.

Dwumiesięcznik „Listy” utworzony został w 1971 r. przez Jiříego Pelikána we Włoszech, dokąd musiał on wyemigrować. Jiří Pelikán, dyrektor Telewizji Czechosłowackiej w latach 1963-68 uznawany jest – obok Aleksandra Dubčeka, Josefa Smrkovského czy Oldřicha Černíka – za jedą z czołowych postaci Praskiej Wiosny.

Nagroda Pelikana przyznawana jest od 2004 r. za zasługi w budowaniu kultury politycznej i dialogu obywatelskiego. Otrzymali ją między innymi Tadeusz Mazowiecki (2004 r.) oraz Adam Michnik (2007 r.).

Poniżej wystąpienie prof. Andrzeja Rzeplińskiego (po czesku)

Pelikan dla Rzepy
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments