P. Rachtan: Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP w obronie tego, który ocalił honor dziennikarstwa polskiego

0
(0)

Ten komunikat nadszedł dzisiaj przed południem – przekazuję w całości. Nie warto go chyba komentować, należy jednak zapamiętać. Nie tyle dla osoby Michała Rachonia, bo rzeczywiście i tak zapisał się on już w historii dziennikarstwa na trwałe, choć nie tak, jak sobie by życzył on sam, jak i dr Jolanta Hajdasz, lecz jako przykład politycznego służalstwa ubranego w kostium dziennikarstwa. Warto go też zapamiętać ze względu na instytucję, która w obronie Rachonia występuje, a która niegdyś – za czasów Stefana Bratkowskiego i Darka Fikusa – była rzeczywistą ostoją uczciwego i niezależnego od władzy politycznej dziennikarstwa.

Osobną sprawą jest pobłażliwe potraktowanie przez dr Hajdasz „satyry politycznej”. Jeżeli nie rozumieją kontekstu tej „wypowiedzi publicznej” ani pracownicy partyjno-państwowej telewizji, ani obrończyni wolności prasy, to nie ma o czym z nimi dyskutować.

Ich aksjologia jest zbyt odmienna.

CMWP SDP w obronie red. Michała Rachonia i red. Krystiana Krawiela
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP apeluje do kierownictwa Telewizji Polskiej S.A. o przywrócenie do pracy red. Michała Rachonia i red. Krystiana Krawiela oraz o umożliwienie im wykonywania zawodu dziennikarza w mediach publicznych.
Red. Michał Rachoń (prowadzący) oraz red. Krystian Krawiel (wydawca) zostali odsunięci od redagowania i prowadzenia programów w TVP Info po audycji „Minęła 20” wyemitowanej 10 stycznia b.r. Zdaniem nadzorujących ich pracę przełożonych w tym programie znalazła się wywołująca kontrowersje animacja, w której bohaterami byli szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz była prezydent Warszawy. Tymczasem ocena tej animacji nie powinna być powodem do działania przeciwko dziennikarzom, a takim jest pozbawienie ich możliwości wykonywania zawodu w mediach publicznych. Animacja, która stała się przyczyną tak dokuczliwej dla dziennikarzy kary, jest bowiem satyrą polityczną, posługuje się więc środkami wyrazu charakterystycznymi dla tego rodzaju gatunku wypowiedzi publicznej i ocenianie jej wymowy wg kryteriów dziennikarskiej publicystyki jest błędem. Tak opresyjne dyscyplinowanie dziennikarzy psuje debatę publiczną i może zagrażać realizacji zasady wolności słowa.
Redaktor Michał Rachoń jest dziennikarzem i publicystą od 2012 roku, publikuje m.in. w Gazecie Polskiej i Gazecie Polskiej Codziennie. W 2016 został laureatem Nagrody Głównej Wolności Słowa SDP za przeprowadzenie w grudniu 2014 relacji na żywo w TV Republika ze złożenia zeznań przed sądem przez prezydenta Bronisława Komorowskiego będącego świadkiem w tzw. aferze marszałkowej z uzasadnieniem „za ocalenie honoru polskiego dziennikarstwa w sytuacji, kiedy inne media informacyjne zawiodły”. Zarówno red. Michał Rachoń jak i Krystian Krawiel współpracują z TVP od stycznia 2016 r.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments