Sędziowie gorzowscy o działaniach rzecznika dyscyplinarnego i jego zastępców

0
(0)

Uchwała Zebrania Sędziów Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp. z dnia 24.09.2018 r. w sprawie działań rzecznika dyscyplinarnego i jego zastępców

Zebranie Sędziów Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp. wyraża  stanowczy sprzeciw i oburzenie  wobec  kroków podejmowanych przez  Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych i jego Zastępców polegających na  dokonywaniu  lustracji referatu Sędzi Sądu Rejonowego w Gorzowie Wlkp. Olimpii Barańskiej-Małuszek za okres trzech i pół roku wstecz bez skonkretyzowanych podstaw prawnych i faktycznych. Ma to  na celu zastraszanie sędziów i wywołanie tzw. efektu mrożącego. Wskazane przez Rzecznika Dyscyplinarnego uzasadnienie, sprowadzające się do enigmatycznego stwierdzenia, że postępowanie wyjaśniające ma na celu ustalenie czy nie doszło do naruszenia przez Panią Sędzię Olimpię Barańską-Małuszek przepisów Zbioru Zasad Etyki Zawodowej Sędziów nie stanowi podstawy do  lustracji referatu Pani Sędzi.

Wskazuje natomiast, że postępowania dyscyplinarne wykorzystywane są  do tłumienia podejmowanej przez Panią Sędzię Olimpię Barańską- Małuszek oraz innych sędziów w debacie publicznej, a znajdującej oparcie w licznych uchwałach organów samorządu zawodowego sędziów,  zasadnej krytyki działań, postrzeganych przez środowisko sędziów polskich jako zmierzające do ograniczenia konstytucyjnie gwarantowanej zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej.

Wyrażamy wsparcie dla Pani Sędzi Olimpii Barańskiej-Małuszek oraz innych sędziów, wobec, których prowadzone są postępowania wyjaśniające i podziękowanie za ich udział w debacie publicznej, a podejmowane wobec nich działania postrzegamy jako przejaw szykan mających ich skłonić do zaprzestania tego rodzaju działań, podejmowanych na rzecz wszystkich sędziów w obronie naszej niezawisłości i niezależności sądów.

Wzywamy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych oraz jego Zastępców do zaprzestania dalszych czynności wobec sędziów wyrażających publicznie uzasadnioną krytykę działań zmierzających do ograniczenia zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments