Panie Prezydencie, Prezes SN Józef Iwulski ma 66 lat!

0
(0)

Wskazywanie na Prezesa Sądu Najwyższego Józefa Iwulskiego potwierdza wadliwość nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym – pisze na swojej stronie internetowej SSP „Iustitia”.

W związku z informacjami płynącymi z kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy po spotkaniu z Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf wyjaśniamy:

  1. Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego na podstawie dotychczasowych regulacji, podczas swojej nieobecności np. związanej z chorobą (art. 14 ust 2 ustawy o Sądzie Najwyższym) wskazywała Prezesa Sądu Najwyższego, który ją zastępuje.
  2. Przypominamy, że Prezes Sądu Najwyższego sędzia Józef Iwulski (podobnie jak np. Prezes Sądu Najwyższego sędzia Stanisław Zabłocki) złożył oświadczenie z powołaniem się na Konstytucję RP wskazując, że niezależnie od zmian ustawowych pozostaje nadal aktywnym sędzią Sądu Najwyższego. Nie poddał się tym samym procedurze wynikającej z nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczącej sędziów 65+.
  3. Oświadczenie zatem jakoby Prezes Józef Iwulski stał się kandydatem na pełniącego obowiązki Pierwszego Prezesa Prezesa Sądu Najwyższego w miejsce prof. Małgorzaty Gersdorf potwierdzają wadliwość ustawy zmieniającej ustawę o Sądzie Najwyższym i podważają jej moc. W tych okolicznościach uznawanie przez Prezydenta RP możliwości kierowania Sądem Najwyższym przez sędziego Józefa Iwulskiego oznacza, że wszyscy sędziowie 65+, niezależnie czy złożyli wymagane tą nowelizacją oświadczenia czy też nie – pozostają nadal aktywnymi sędziami Sądu Najwyższego.

Od Redakcji Monitora Konstytucyjnego: Minister Paweł Mucha, ogłaszając decyzję prezydenta, mógł nie wiedzieć – a wystarczyłoby przecież zajrzeć do Wikipedii – że prezes Sądu Najwyższego sędzia Józef Iwulski urodził się 14 marca 1952 roku, zatem ma 66 lat i, zgodnie z logiką pana prezydenta, od 4 lipca 2018 przechodzi w stan spoczynku. Czy to jednak nie za wiele, oczekiwać od Prezydenta RP i jego ministrów działania logicznego?

Dodajmy, że w czasie popołudniowego briefingu dla prasy Rzecznik SN, sędzia Michał Laskowski, przekazał z kolei, że „przed spotkaniem z prezydentem o godzinie 15.30 pani prezes wydała zarządzenie, na podstawie artykułu 14 paragrafu 2 ustawy, o wyznaczeniu jako kierującego pracą Sądu Najwyższego pana prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Józefa Iwulskiego na czas swojej nieobecności”. Podkreślił, że dotyczy to wyłącznie zastępstwa w czasie ewentualnej nieobecności Gersdorf, nie zaś przejęcia jej obowiązków.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments