Oświadczenie Stowarzyszenia Sędziów Themis w związku z ostatnimi atakami polityków na sędziów

0
(0)

Jako sędziowie RP stanowczo sprzeciwiamy się personalnym atakom polityków rządzącej opcji na sędziów i prowadzonej przez tychże polityków, zwłaszcza w mediach publicznych, kampanii hejtu.

Dotyczy to w szczególności sędziów, którzy wydali ostatnio orzeczenia w sprawach dotyczących wolności i praw obywatelskich, jak postanowienie Sądu Rejonowego w Toruniu w sprawie znanej posłanki czy wyrok Sądu Rejonowego Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu i sprawa uniewinnionych aktywistów. Obie sprawy dotyczyły konstytucyjnych praw i wolności jak wolność wyrażania poglądów protestowania.

To jest kolejny przykład zastraszania sędziów i niszczenia trzeciej władzy w imię realizacji celów bieżącej polityki. Takie postępowanie polityków jest rezultatem kompletnego niezrozumienia przez nich zasad demokracji oraz niezawisłości sądów. Wobec nieistnienia legalnej Krajowej Rady Sądownictwa zmuszeni jesteśmy stanąć w obronie naszych kolegów i koleżanek, którzy po prostu wydają wyroki, w sposób bezstronny, kierując się jedynie swoją najlepszą wiedzą i zasadami niezawisłości sędziowskiej.

Wyroki zapadają również w sprawach kontrowersyjnych. Zawsze jest tak, że takie publiczne orzeczenie podlega krytyce, na tym polega debata publiczna i wolność wypowiedzi. Ta krytyka, personalnie wobec sędziów, którzy wydają niewygodne dla władzy orzeczenia już dawno przekroczyła granice cywilizowanej, uzasadnionej i rozsądnej. Politycy rządzącej opcji używając górnolotnych stwierdzeń na temat wiary, moralności i Kościoła, po prostu używają mowy nienawiści wobec sędziów i tych, którzy mają inne od nich zdanie. Takie postępowanie doprowadziło już w naszym kraju do kilku tragedii, z których, jak widać, używający mowy nienawiści politycy, nie wyciągnęli żadnych lekcji. Zwracamy uwagę, że to nie bieżąca polityka jest najważniejsza, ale wspólna, bezpieczna i dostatnia przyszłość naszej Ojczyzny, przyszłość, którą widzimy m.in. W strukturach Unii Europejskiej, z której takie zachowania polityków, nas brutalnie usuwa. Może daremnie, ale po raz kolejny wzywamy polityków do wstrzemięźliwych wypowiedzi na tematy wrażliwe społecznie, tym bardziej, gdy są przedmiotem nieprawomocnych orzeczeń sądowych. Wciąż mamy nadzieję na opamiętanie.

Stowarzyszenie Sędziów Themis

15 marca 2023 roku.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments