Właściwie to każda sprawa, sądowa czy administracyjna, bez względu na to jak się kończy, zaczyna się tak samo: od badania właściwości.
Ładny, choć cichy jubileusz – przed 33 laty, 8 marca 1990 r., uchwalona została ustawa o samorządzie terytorialnym. Zawdzięczamy jej wiele z tego, co dobre we współczesnej Polsce.
Advocatio pochodzi od advoco znaczącego „przyzywam, powołuję”. Adwokat nie przychodzi sam od siebie, musi być wezwany.
Świadomość bliskich wyborów czyni, że wielu posłów – nieobecnych do tej pory w życiu publicznym – zapragnie tę zaległość z impetem nadrobić. Słowami.
Czy minister na służbie może nosić z sobą pistolet? – Broń Boże!
Inflacja za luty wyniosła 18,4%. Przed pół rokiem w felietonie „Zabezpieczenie” (litera I) podałem żartobliwie jej górną granicę: 18,66%. Patrzę ze zdumieniem na tę literowo-liczbową zgodność.
W zbiorku cytatów z powieści Jane Austen znalazłem rozpaczliwą skargę kłamczuchy: „Fakty to okropna rzecz!”.
Od trzydziestu lat mamy w Polsce podatek od dochodów osobistych (PIT). O znaczeniu tej ustawy świadczy fakt, że była nowelizowana… trzysta razy.
Śmiesznie (a czasami ponuro) o podatkach, jakichkolwiek i gdziekolwiek, pisze Ephraim Kishon w „Zapiskach podatnika”. Tam też definicja skryptu dłużnego – jest to dokument, którego wystawca zapewnia drugą stronę, że „nie wypłaci jej w żadnym wypadku określonej sumy w określonym terminie”.
Ćwiczenie pamięci zalecane osobom w moim wieku: kilka razy w roku zmieniać numer telefonu komórkowego.
Marian Sworzeń
prawnik, pisarz, członek PEN Clubu
www.marian-sworzen.pl
Zdjęcie ilustrujące – kadr z TVN24