Panie premierze, niech pan spowoduje wyjaśnienie afery hejterskiej! Apel SSP „Iustitia”

0
(0)

Apel Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA” do premiera Mateusza Morawieckiego

W związku z opublikowaniem przez Oko.press oraz Onet.pl kolejnych informacji o „aferze hejterskiej” w Ministerstwie Sprawiedliwości zwracamy się do Pana Premiera o podjęcie działań, które pozwolą ustalić, czy minister Zbigniew Ziobro dopełnił ciążących na nim obowiązków nadzorczych. W tym celu Pan Premier może skorzystać z instytucji kontroli, określonej w ustawie z 15 lipca 2011 r. o kontroli w administracji rządowej.

Z doniesień ww. mediów wynika, że zastępca Zbigniewa Ziobry, wiceminister Łukasz Piebiak, mógł udostępniać osobom trzecim dane z akt osobowych sędziów. To drastyczne naruszenie bezpieczeństwa tych osób i przekroczenie uprawnień. Z ujawnionych w ostatnich dniach informacji wynika także, że powołani przez Zbigniewa Ziobrę na zastępców rzecznika dyscyplinarnego Przemysław Radzik i Michał Lasota byli członkami nieformalnej grupy Kasta/Antykasta, w której informowano, jakie czynności służbowe będą przez nich podejmowane. Pomijając wulgarny charakter niektórych wpisów, stanowiłoby to również naruszenie przepisów o tajemnicy służbowej. Pomimo bulwersujących informacji medialnych osoby te nadal zajmują powierzone im przez Zbigniewa Ziobrę funkcje.

Członkami grupy byli też przedstawieni obecnie jako kandydaci do Krajowej Rady Sądownictwa Dariusz Drajewicz, Rafał Puchalski, Maciej Nawacki. Jak wynika z wypowiedzi członka tej grupy, Rafał Puchalski miał uczestniczyć w redagowaniu anonimu, atakującego prezesa Iustitii prof. Krystiana Markiewicza. Dziś jest on kandydatem do KRS na kolejną kadencję i osobą wskazaną przez ten organ do nominacji na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego.

Śledztwo w sprawie tzw. afery hejterskiej trwa już ponad dwa lata, pomimo stwierdzenia przez sąd, że jest prowadzone w sposób przewlekły. Jest to skutek podporządkowania prokuratury Zbigniewowi Ziobrze, który nie jest zainteresowany wyjaśnieniem tej sprawy. Jeśli jest tak, jak informują media, że członkiem nieformalnej grupy Kasta/Antykasta był również obecny Prokurator Okręgowy w Warszawie Mariusz Dubowski, to pokazuje, jak bardzo ta instytucja może nie być zainteresowana wyjaśnieniem sprawy.

Nie ma żadnych podstaw do przyjęcia, że afera hejterska zostanie wyjaśniona przez samego Ministra Zbigniewa Ziobrę lub podległą mu prokuraturę. Ogrom nieprawidłowości, do jakich doszło przy powołaniu w sposób polityczny KRS, jest bulwersujący. Brak działań Pana Premiera w tej sprawie będzie zaniechaniem ustawowego obowiązku stania na straży prawa w podległych Panu resortach.

iustitia.pl

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments