Oświadczenie 13 Sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego

0
(0)

Nie można wybierać kandydatów na Prezesa Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, gdy przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej trwa właśnie procedura ustalenia, czy część osób które znalazły się w tej Izbie ma w ogóle status sędziego. Poniżej oświadczenie sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

Warszawa, 7 września 2021 r.

Oświadczenie Sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego

W związku ze zwołaniem na dzień 7 września 2021 r. Zgromadzenia Sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w celu wyboru kandydatów na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracami Izby Cywilnej oraz biorąc pod uwagę przebieg tego Zgromadzenia,
oświadczamy:

1. Zgromadzenie Sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w celu wyboru kandydatów na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracami Izby Cywilnej zostało prawidłowo zwołane na dzień 29 czerwca 2021 r. i w tym dniu podjęło uchwałę o odroczeniu Zgromadzenia wyborczego do czasu zakończenia postępowań toczących się przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach C-791/19, C-487/19 i C-508/19, z których tylko jedno (C-791/19) zostało zakończone wyrokiem z dnia 15 lipca 2021 r.

2. Uchwała Zgromadzenia Sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z dnia 29 czerwca 2021 r. nie została uchylona, obowiązuje i nie ustały przyczyny jej podjęcia.

3. Przewodnicząca Zgromadzenia w dniu 7 września 2021 r. odmówiła także poddania pod głosowanie prawidłowo zgłoszonego wniosku o odroczenie Zgromadzenia z przyczyn tożsamych z tymi, które zadecydowały o podjęciu uchwały z dnia 29 czerwca 2021 r. Przyczyny te dotyczą również osobiście Przewodniczącej Zgromadzenia.

4. Stwierdzamy, że wobec odroczenia Zgromadzenia wyborczego rozpoczętego w dniu 29 czerwca 2021 r., nie jest dopuszczalne wszczęcie i prowadzenie nowej, równoległej procedury wyborczej, w tym zgłoszenie kandydatów na stanowisko Prezesa Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Wybór Prezesa Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, którego uprawnienia dotyczą między innymi wyznaczania składów orzekających, przeprowadzony w wadliwej procedurze wyborczej, pogłębi jedynie chaos prawny, czego chcemy uniknąć.

W tych okolicznościach podpisani niżej Sędziowie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego uznali, że dalsze uczestnictwo w obradach oraz zgłoszenie kandydatów w wadliwej procedurze wyborczej byłoby nieodpowiedzialne.

Teresa Bielska- Sobkowicz
Dariusz Dończyk
Paweł Grzegorczyk
Monika Koba
Marian Kocon
Grzegorz Misiurek
Anna Owczarek
Władysław Pawlak
Agnieszka Piotrowska
Marta Romańska
Krzysztof Strzelczyk
Roman Trzaskowski
Dariusz Zawistowski

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments