Michał Dadlez: Sędzia Dąbkiewicz – transparent z napisem „Konstytucja” nie posiada żadnej wartości handlowej, należy go zniszczyć

0
(0)

Sędzia Krzysztof Dąbkiewicz z Sądu Rejonowego w Toruniu wydał postanowienie o zniszczeniu transparentu z napisem „Konstytucja”. W uzasadnieniu czytamy, że transparent „nie posiada żadnej wartości handlowej”

To postanowienie jest symboliczne. Biedna Konstytucjo kraju, w którym transparent oznajmiający Twoje istnienie jest przez sąd skazywany na zagładę, bo postawiony przed obliczem władzy tę władzę konfunduje. Biedny kraju, w którym sędzi nie zadrży ręka przy podpisaniu anihilacji „Konstytucji” i uznaniu jej za bezwartościową. Biedny kraju, w którym sąd karze obywatela za eksponowanie w przestrzeni publicznej transparentu z napisem „Konstytucja”.

Obywatel Wojciech Konopacki 10 maja 2021 o godz. 14.45, na ul. Rynek Staromiejski w Toruniu, postawił na stelażu transparent z napisem „Konstytucja”. Pojawiła się policja i zapytała o zgodę na takie działanie, co już jest kuriozalne. Obywatel nie zgodził się z oceną, by robił coś nagannego. Policja zaczęła negocjować z nim kwestię legitymowania. Pomimo, że policjant nie podał podstawy podjęcia legitymowania, Obywatel uległ, przedstawił się i podał swój dowód osobisty. Policja bez pokwitowania zajęła przedmioty służące do domniemanego wykroczenia, usiłowała uniemożliwić rejestrowanie sytuacji niszcząc przy okazji telefon i wysłała wniosek o ukaranie do sądu. Prokuratura umorzyła postępowanie wszczęte na wniosek obwinionego, który uznał postępowanie policji za nadużycie uprawnień.

Ku zdziwieniu Obywatela, zostaje on oskarżony nie tylko z art. 63a, ale też art. 65, co sugeruje, że odmówił wylegitymowania się (niezgodnie ze stanem faktycznym, zarejestrowanym na wideo). Sąd proceduje. Za sprawę zabiera się sędzia Krzysztof Dąbkiewicz z Sądu Rejonowego w Toruniu. Sędzia, który awansuje w błyskawicznym tempie w ostatnich latach, a obecnie pełni obowiązki prezesa SR w Toruniu (zasłynął szykanowaniem niezawisłej sędzi Aleksandry Marek–Ossowskiej) oraz tym, że zasłużył na usunięcie ze stowarzyszenia sędziów Iustitia.

Rozprawa odbyła się 13 sierpnia 2020 r. Sędzia był zdania, że stanie z transparentem wymaga zgody i usilnie o tę zgodę lub jej brak dopytywał. Zadawał kuriozalne pytanie: „Z czego pan wywodzi prawo do demonstrowania i to, że nie musi pan uzyskać zgody.” Przypominało to dialog sędzi Sewieliewej, skazującej 18 lutego 1964 roku rosyjskiego poetę Josifa Brodskiego, która zapytała „A któż to uznał, że jesteście poetą? Kto was zaliczył do poetów?”, na co usłyszała „Myślałem, że… to od Boga”.

W czasie rozprawy oskarżenia policjantów o nieokazanie dokumentu i agresywne zachowanie okazują się gołosłowne. Konfrontacja zeznań policjantów z nagraniem wideo też jest dostępna, i była również dostępna dla sądu:

Obwiniony punktował sprzeczności w zeznaniach policji: – Policjant mówił, że powiedziałem, że nie mam dokumentu, to zupełnie nie jest prawdą, według jego zeznań podał mi przyczynę podjęcia legitymowania jako art 63a kw, natomiast nie podał takiego powodu, jedynie powiedział, że przystępuje do czynności i że powodem jest zgłoszenie. Po 3 minutach podałem mu dane, bez usłyszenia przyczyn. Gdy inny policjant, który przyjechał później, twierdził, że jestem z KOD i że ludzie wokół mi towarzyszyli, nie demonstrowałem sam, sąd nawet nie pozwolił mi zadać pytania. Jest w zeznaniach policjantów jeszcze kłamstwo, że przedstawiono mi jakiś papier o danych zamieszkania i ja odmówiłem podpisania, nie było tego. Sąd mi tłumaczy, że policjant ma obowiązek podać mi powód podjęcia interwencji, a właśnie za to, że chciałem powód poznać (przez 3 minuty prosiłem) policja imputuje mi w sądzie, że odmówiłem wylegitymowania się. Do tego wszyscy trzej policjanci zeznawali coś w stylu: – Pan zaczął zachowywać się agresywnie.

Efekt – grzywna 500 zł plus koszty, razem 650 zł.

Co więcej, sąd zdecydował o zniszczeniu transparentu KONSTYTUCJA i flagi Obywateli RP. Zastosował art.9 par.2KW, którego sens sprowadza się do tego, że przy kilku wykroczeniach stosuje się najsurowszy wymiar kary i przepadek rzeczy. Trudno znaleźć racjonalne uzasadnienie tej decyzji. To tak, jakby za przekroczenie prędkości i wyprzedzanie na linii ciągłej rekwirowano nam samochód. Flaga Obywateli RP, jednocząca ludzi stających w imię zasad, też stała się również płachtą na byka i przedmiotem kuriozalnej agresji.

Opisywany przypadek, jak w soczewce obrazuje rozpoczynającą się erozję wymiaru sprawiedliwości. Na razie odnotowujemy (#ObyPomoc) odosobnione przypadki sędziów, którzy prowadzą rozprawy w sposób ewidentnie stronniczy, faworyzując w możliwości prezentowania swojego stanowiska stronę oskarżyciela i nie przyjmując do wiadomości argumentów drugiej strony. Uznali oni widać, że zasad etyki już nie muszą przestrzegać, a prawdopodobieństwo poniesienia konsekwencji w przyszłości jest nikłe. W rezultacie ich orzeczenia często odstają rażąco od ugruntowanej już linii orzeczniczej, która jak w powyższym przypadku, wyklucza zakwalifikowanie ulicznego protestu z transparentem jako wypełniającego znamiona par 63a KW.

ObyPomoc śledzi 52 inne postępowania, w których zastosowano paragraf 63a KW wobec osób demonstrujących swoją niezgodę na działania władz poprzez umieszczanie swojego przesłania w różnej formie w przestrzeni publicznej. W 35 z nich sędziowie już wypowiedzieli się poprzez swoje postanowieniami lub wyroki. 33 z tych decyzji (94%) to uniewinnienie, umorzenie lub odmowa wszczęcia postępowania. Tylko w dwu przypadkach padło orzeczenie winy.

Próby stosowania tego artykułu wobec protestujących kompromitują policję, która jednak nie odrabia tej lekcji i z uporem maniaka nęka obywateli bezsensownymi zarzutami. Jak dotąd optyka policji i sędziów była z reguły odmienna, teraz sytuacja stopniowo może zmieniać się na niekorzyść.

ObyPomoc monitoruje ten proces i gromadzi dokumentację wszystkich zgłoszonych postępowań wobec protestujących.

Michał Dadlez

obywatele.news

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments