Grzegorz Makowski: Systemowa wielka korupcja obozu prawicy. Analiza forumIdei Fundacji Batorego

0
(0)

Obóz prawicy w okresie swoich rządów, w latach 2015–2019, stworzył grunt pod rozwój „wielkiej korupcji”, burząc trójpodział władzy i system wzajemnej kontroli między władzą wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą, odchodząc od standardu rządów prawa. Taka sytuacja radykalnie uprzywilejowuje partię rządzącą i związane z nią środowiska. Rodzi też nierówności – nie tylko w sensie nierówności wobec prawa, ale nierówności w dostępie do konkretnych zasobów publicznych – np. stanowisk w służbie cywilnej, państwowych grantów i dotacji lub budżetów reklamowych znajdujących się w dyspozycji firm państwowych, co uderza w media, gdy te są krytyczne wobec rządzących – pisze Grzegorz Makowski w analizie forumIdei Fundacji Batorego na temat korupcji i polityki antykorupcyjnej za rządów obozu prawicy.

Korupcji jest więcej niż nam się wydaje, bo korupcja to coś więcej niż przestępstwo, które łatwo dostrzec, bo są zatrzymani, oskarżeni, winni, dowody. Korupcja to partykularyzm, czyli taki podział zasobów publicznych (pieniędzy, stanowisk, uprawnień itp.), który faworyzuje jakąś grupę – np. środowisko polityczne znajdujące się akurat u władzy. Taka korupcja nie musi mieć charakteru przestępczego. Może być wręcz „legalna”, ponieważ grupy zainteresowane realizacją swoich partykularnych interesów tworzą ramy prawne i instytucje gwarantujące im bezpieczną, uprzywilejowaną pozycję.

Rządzący od 2015 roku obóz prawicy stworzył żyzny grunt pod rozwój takiej systemowej korupcji, burząc system wzajemnej kontroli między władzą wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą, odchodząc od standardu rządów prawa. Taka sytuacja oznacza partykularyzm, bo radykalnie uprzywilejowuje partię rządzącą i związane z nią środowiska oraz zmniejsza transparentność w życiu publicznym. Rodzi też nierówności – nie tylko w sensie nierówności wobec prawa, ale nierówności w dostępie do konkretnych zasobów publicznych – np. stanowisk w służbie cywilnej, państwowych grantów i dotacji lub budżetów reklamowych znajdujących się w dyspozycji firm państwowych, co uderza w media, gdy te są krytyczne wobec rządzących.

W opracowaniu przedstawione są uwarunkowania współczesnej korupcji w Polsce – a przede wszystkim związek między erozją zasad państwa prawa a korupcją. Krytycznej analizie poddana zostaje polityka antykorupcyjna obozu prawicy w latach 2015-2019. Jednocześnie publikacja zawiera rekomendacje co do tego jak ograniczyć ryzyko korupcji w przyszłości i zminimalizować jej negatywne konsekwencje. Autor odpowiada również na pytanie, dlaczego mimo rosnącego ryzyka korupcji i wielu afer, które dotykają obecnie rządzących opinia publiczna nie wydaje się zbytnio zaniepokojona tym problemem.

Internet_Szykujac-grunt-pod-wielka-korupcje

 

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments