Krystian Markiewicz: Pozycja Polski nie może ucierpieć z powodu osobistych ambicji ministra sprawiedliwości

0
(0)

(dot. opinii rzecznika generalnego z 27 czerwca 2019 r. w sprawach połączonych C-585/18, C-624/18 i C-625/18)

„Opinia rzecznika miażdży tzw. reformy Prawa i Sprawiedliwości. Zostały one obdarte ze sloganów, pokazana została ich obłuda oraz cel, jakim było wprowadzenie polityki do sądów. – mówi Krystian Markiewicz, prezes Iustitii, sędzia i profesor prawa na Uniwersytecie w Katowicach.

– Zawsze powtarzaliśmy, że osoby wybrane na członków tzw. KRS zajmują ten urząd nielegalnie, gdyż ich sposób wyboru naruszał wszelkie europejskie standardy, był typowy dla krajów autorytarnych, jak Rosja i Turcja, gdzie sądy są podporządkowane politykom.”

“Trzeba być zdecydowanym , gdy chodzi o zasadę i cierpliwym w walce o nie – podkreślił prezes Iustitii – Tak, jako Iustitia, jako prawnicy, w większości postąpiliśmy, gdy niszczono w Polsce praworządność. Wielu mówiło, żeby nie stawać naprzeciwko walca, który nas rozjedzie.

Wybraliśmy zasady przeciwko osobistym korzyściom. Dziś wiemy, że wierność zasadzie niezależności pozwoli odbudować sądy z gruzów niby-reform. Jesteśmy gotowi odbudować zaufanie do sądów i usprawnić ich funkcjonowanie. Na miejscu rządzących, bez zwłoki, zacząłbym zastanawiać się jak uniknąć dotkliwych kar za naruszenie standardów praworządności. Jedyna możliwa odpowiedź to pełne wdrożenie wyroku i zakończenie wojny z sędziami.”

Odnosząc się do słów ministra Ziobry, że rzecznik TSUE broni patologii prezes Iustitii Krystian Markiewicz powiedział: “Sala sądowa to nie miejsce na emocje, ale rzeczowe rozpoznanie argumentów. Rząd przedstawiał swoje argumenty Trybunałowi i został wysłuchany. Rzecznik Jewgenij Tanczew, który dziś przedstawił swoją opinię, jest uznanym prawnikiem, wiceprzewodniczącym Komisji Weneckiej oraz rzecznikiem generalnym Trybunału. Jeżeli rząd sprawę przegra, powinien jak każdy zwykły człowiek, który przegrywa sprawę w sądzie, po prostu wykonać orzeczenie, a nie używać emocjonalnych porównań pod adresem tych, którzy się z nim nie zgodzili. Pozycja Polski nie może ucierpieć z powodu osobistych ambicji ministra sprawiedliwości, który nie zrozumiał, jak ważne dla Europy są niezależne sądy w każdym kraju, także w Polsce.

Krystian Markiewicz

prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich “Iustitia”, sędzia i profesor
prawa na Uniwersytecie w Katowicach

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments