Sędzia Jacek Gudowski doktorem honoris causa UJ. List Adama Bodnara

4
(2)

20 marca w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu uczelni z okazji nadania tytułu doktora honoris causa sędziemu Sądu Najwyższego w stanie spoczynku Jackowi Gudowskiemu. Laudację wygłosił prof. Jerzy Pisuliński. Prof. Adam Bodnar, Minister Sprawiedliwości, nadesłał list gratulacyjny.

Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego zdecydował o nadaniu tego zaszczytnego tytułu w uznaniu za twórczy i oryginalny wkład Jacka Gudowskiego do nauki prawa i postępowania cywilnego oraz kształtowanie orzecznictwa sądowego, zwłaszcza Sądu Najwyższego, wyznaczającego kierunki wykładni przepisów prawa dla praktyki sądowej, a także za budowanie autorytetu Sądu Najwyższego i zaufania do wymiaru sprawiedliwości.

Zgodnie ze Statutem Uniwersytetu Jagiellońskiego, tytuł doktora honoris causa nadawany jest osobom o wybitnych osiągnięciach naukowych oraz o powszechnie uznanym autorytecie. Sędzia Jacek Gudowski spełnia obydwa te wymagania. Ma znakomite osiągnięcia w zakresie nauki prawa, zwłaszcza prawa cywilnego materialnego i postępowania cywilnego, a jako wieloletni sędzia Sądu Najwyższego budował autorytet Sądu Najwyższego po przełomie politycznym w 1989 r., stając się wzorem dla kolejnych pokoleń sędziów. Działalność naukowa, choć stanowiąca bardzo ważną część zawodowego życia Jacka Gudowskiego, stanowiła jednak uzupełnienie dla służby sędziowskiej, której się poświęcił – mówił w laudacji prof. Jerzy Pisuliński z Katedry Prawa Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji UJ.

Laudator przypomniał, że Jacek Gudowski, jako sędzia Sądu Najwyższego, kształtował orzecznictwo tegoż Sądu w wielu bardzo doniosłych dla praktyki prawniczej, a także istotnych dla wymiaru sprawiedliwości sprawach. Był sprawozdawcą w 170 uchwałach podejmowanych przez Sąd Najwyższy oraz uczestniczył w podjęciu ponad 100 uchwał w powiększonych składach Sądu Najwyższego.

Sędzia Jacek Gudowski zaliczany jest do najwybitniejszych przedstawicieli nauki postępowania cywilnego. Jego dorobek naukowy obejmuje liczne przeglądy orzecznictwa, artykuły w czasopismach prawniczych i pracach zbiorowych, komentarze, redakcję i współautorstwo „Systemu prawa procesowego cywilnego” a wreszcie wielotomowe zbiory orzecznictwa i piśmiennictwa z zakresu prawa i postępowania cywilnego.

Jak podkreślone to zostało w wydanej w 2016 roku „Księdze jubileuszowej dedykowanej Sędziemu Jackowi Gudowskiemu”, w swych orzeczeniach Jacek Gudowski podkreślał znaczenie etosu sędziowskiego i zwracał uwagę, że służba sędziego powinna charakteryzować się poświęceniem i oddaniem oraz nadzwyczajną sumiennością, starannością i obowiązkowością. W Jego ocenie urząd sędziowski ma charakter szlachetnej misji, z którą wiążą się szczególne wymagania moralne stawiane sędziemu, zarówno przy sprawowaniu urzędu, jak i w życiu osobistym i rodzinnym. W swym działaniu zawsze jest wierny tym zasadom. W wielu orzeczeniach, w których wydaniu uczestniczył, zawarł wypowiedzi podkreślające wagę niezależności sądów dla właściwego działania państwa oraz wskazywał zagrożenia, jakie wiążą się z ingerencją władzy wykonawczej w pracę sędziów. Ingerencja ta, jak słusznie podkreślał, zagraża prawu obywateli do niezależnego, bezstronnego i niezawisłego sądu.

Jacek Gudowski jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po ukończeniu w 1971 r. studiów prawniczych odbył aplikację sędziowską w ówczesnym Sądzie Wojewódzkim w Krakowie i złożył egzamin sędziowski. W 1973 r. został asesorem, a w 1975 r. sędzią w Sądzie Powiatowym w Bochni. W 1980 r. został powołany na urząd sędziego Sądu Wojewódzkiego w Tarnowie, stając się najmłodszym sędzią sądu tego szczebla w Polsce. W 1987 r. przeszedł do Sądu Wojewódzkiego w Krakowie, gdzie pełnił funkcję wizytatora do spraw cywilnych. 1 lipca 1990 r., mając zaledwie 40 lat, został powołany do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. W Sądzie Najwyższym pełnił od 2000 r. funkcję przewodniczącego Wydziału III Izby Cywilnej. Do zadań tego Wydziału należy udzielanie odpowiedzi na pytania prawne sądów oraz podejmowanie uchwał zmierzających do ujednolicania orzecznictwa i praktyki sądowej. Sędzia Jacek Gudowski przez kilka kadencji, aż do zdymisjonowania wszystkich członków w dniu 17 grudnia 2015 r., był członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przy Ministrze Sprawiedliwości.

Jacek Gudowski był przez długie lata wiceprzewodniczącym Kolegium Redakcyjnego urzędowego zbioru orzecznictwa Sądu Najwyższego – Izby Cywilnej. W stan spoczynku w Sądzie Najwyższym przeszedł 27 kwietnia 2020 r., kontynuując nadal działalność naukową rozpoczętą w połowie lat 80-tych zeszłego stulecia. (uj.edu.pl)

List_gratulacyjny

 

 

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

2 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments