Sędziowie z „Themis” po wyroku ETPC w sprawie Lecha Wałęsy

0
(0)

Uchwała Zarządu Stowarzyszenia Sędziów „,Themis” z dnia 27 listopada 2023 r.

Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Themis, w związku z wyrokiem ETPC w sprawie Wałęsa vs Polsce, wzywa Prezydenta RP, Parlament oraz legalnych sędziów Sądu Najwyższego do podjęcia natychmiastowych działań w celu wykonania wyroku i zapewnienia prawidłowości funkcjonowania najważniejszego organu sądowego w Polsce.

Dalsze zaniechania w tym zakresie narażają obywateli na szerzące się bezprawie, a Państwo na konieczność wypłacania odszkodowań i bardzo wysokich kar pieniężnych wymierzanych orzeczeniami trybunałów międzynarodowych, a także na utratę funduszy unijnych. Zwracamy uwagę, że w powołanym na wstępnie orzeczeniu ETPC wyznaczył termin dwunastu miesięcy na uzdrowienie sytuacji sądownictwa w Polsce, a biorąc pod uwagę zakres zmian które należy wprowadzić jego dochowanie wymaga ścisłego współdziałania i dobrej woli wszystkich władz.

Należy bezzwłocznie odsunąć od orzekania osoby nieuprawnione, które nie tworzą bezstronnego sądu i powstrzymać działalność sprzecznej z prawem neo Krajowej Rady Sądownictwa zastępując ją organem, którego sposób powołania będzie zgodny z Konstytucją RP.

Apelujemy też do wszystkich sędziów, aby nie legitymizowali neo KRS dla własnych korzyści, stając w nielegalnych konkursach na stanowiska sędziowskie.

Zauważamy także, że gwałtowne reakcje na wyrok ze strony neo KRS oraz p.o Ministra Sprawiedliwości są świadectwem prawnej ignorancji i tylko potwierdzają tezy ETPC o upolitycznieniu procesów nominacji sędziów w Polsce, a podyktowane zostały strachem przed grożącą odpowiedzialnością karną lub dyscyplinarną.

Stowarzyszenie w pełni popiera uchwałę Stowarzyszenia Sędziów Polskich ,,Iustitia”, co do konieczności ustabilizowania statusu neosędziów i usunięcia wad ich powołań poprzez przeprowadzenie na nowo większości konkursów z zapewnieniem ochrony statusu byłych asesorów sądowych oraz osób znajdujących się w podobnej sytuacji.

Dlatego apelujemy o współpracę i wymianę poglądów do wszystkich podmiotów, które stały i stoją po stronie praworządności, aby zaproponowane rozwiązanie było zgodnym z prawem i jednocześnie stabilnym fundamentem nowego modelu sądownictwa opartego na sędziach, którzy będą chronić obywateli przed bezprawiem bez oglądania się na własny interes i bez obawy o stosowanie wobec nich represji za treść ich zgodnych z prawem i własnym sumieniem orzeczeń.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments