17 listopada Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN przywróciła do orzekania sędziego Krzysztofa Chmielewskiego

5
(1)

Postanowienie zapadło na posiedzeniu niejawnym. Wydała je jednoosobowo sędzia Barbara Skoczkowska, orzekająca wcześniej w Izbie Karnej SN.

Za co zawieszono sędziego Chmielewskiego? Jak informuje serwis Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”  sędzia wykonał orzeczenia europejskich trybunałów i wyłączył od rozpoznania jednej ze spraw sędzię Agnieszkę Stachniak-Rogalską. Nominację do Sądu Okręgowego w Warszawie dostała z udziałem politycznej neo-KRS. Jest też prezesem Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza z nominacji resortu sprawiedliwości. Za to sędzia Chmielewski został odsunięty od orzekania jeszcze w grudniu 2021 r. decyzją prezesa SO w Warszawie, a w styczniu 2022 zawiesiła go Izba Dyscyplinarna.

Izba Odpowiedzialności Zawodowej wydając dzisiejszą decyzję podkreśliła:

„Próba przeniesienia sędziego, bez jego zgody, na inne stanowisko, czy też w innym wydziale, będzie stanowiło niewykonanie orzeczenia Sądu Najwyższego i winno spowodować co najmniej odpowiedzialność dyscyplinarną sędziego podejmującego taką decyzję. Tego rodzaju zastrzeżenie jest konieczne z uwagi na powtarzające się przypadki przenoszenia sędziów na inne miejsce służbowe, w sytuacji wydawania przez sądy dyscyplinarne korzystnych dla nich orzeczeń, jako dodatkowe, celowe i bezprawne dolegliwości mogące mieć wręcz charakter szykany”.

ii zz 6-22
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments